Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Patates fiyatları düştü, stok başladı

Patates fiyatları düştü, stok başladı

Üretimin artmasıyla patates fiyatlarının tarlada 40 kuruşa kadar düşmesi, üreticileri stok yapmaya yönlendirdi.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2015 Perşembe 19:32
Patates fiyatları düştü, stok başladı

Geçtiğimiz sene kilogram fiyatı 5TL'ye kadar çıkan patatesin fiyatı bugünlerde 1 TL'ye kadar geriledi. Patateste tarla satış fiyatının ise 40 kuruşa geldiğini belirten hal esnafı, fiyatların düşük olması nedeniyle patateslerin stok yapıldığını ifade etti.

Patatesten zarar edenin olmadığını söyleyen hal esnafı, patates fiyatının düşük olduğu için üreticiler ve bazı kesimlerin stok yaptığına dikkat çekti.

Hal esnafından Ağar Güngör, “Patatesin fiyatı düşük olduğu için stok yapılıyor. Fiyatların düşük olmasının nedeni ihracatın olmamasıdır. Üretimi çok fazla tüketim de az olduğu için fiyatlar düşüyor. Özelikle bölgede yaşanan olayların etkisi var. Şu an tarla fiyatı 40 kuruş ila 50 kuruşa satılmakta, bu da çiftçinin zararınadır. Tarladaki ürün buraya gelene kadar fiyatı 70- 75 kuruşu buluyor. Biz de patatesten bu durumda fazla kazanamıyoruz." dedi.

Patates fiyatlarının düşük olduğu için çiftçilerin kazanamadığını ifade eden hal esnafından Mehmet Akın ise "Nevşehir'de yetişen patatesin kilosu 40 ila 50 kuruş civarındadır. Patates fiyatları düşük olduğu için çiftçi kazanamıyor. Patates fiyatları ucuz olduğu için birçok üretici hemen satmak istemiyor çünkü zarar ediyor. Fiyatlarının düşük olmasının nedeni geçen sene bazı yerlerde patatesin kilosu 5 TL'ye kadar çıktı. Bunu fırsat bilen üreticiler daha önce 2 dönüm patates ekerken şimdi 10 dönüm ekiyorlar. İhracat olmadığı için birçok üretici patatesi stok yapıyor. Patatesi stok yapan kişiler daima kazançlı çıkıyor. Parası olan kişiler, 10 bin tona kadar stok yapanlar oluyor." diye konuştu. (Mustafa Kaynak / Yunus Sırat - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com