Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Partilerin alacakları hazine yardımı belli oldu

Partilerin alacakları hazine yardımı belli oldu

2015 yılının aynı zamanda genel seçim yılı olması nedeniyle, devlet yardımına hak kazanan partilere, 3 katı tutarında Hazine yardımı yapılacak.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2015 Cumartesi 10:42
Partilerin alacakları hazine yardımı belli oldu


Siyasi  Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan partilerin paralarının 2015 yılı Ocak ayının ilk 10 günü içinde hesaplara yatması bekleniyor.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere, her yıl Hazineden ödenmek üzere, o yılki genel bütçe gelirleri ‘(B) Cetveli’ toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Siyasi partilere yapılacak hazine  yardımında   en büyük payı AK Parti alırken,  ardından sırasıyla CHP ve MHP geliyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı,  devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında, Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor.

İşte Yardım Alacak Partiler ve Para Miktarları

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de ayrıca  devlet yardımı yapılıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 seçimleri kapsamında siyasi partilere verilecek ödeneğin miktarını  kamuoyuna duyurdu.

 

Şimşek açıklamasında,  "2015 yılı için siyasi partilere toplamda 531 milyon ödenek konmuştur" dedi.

 

Buna göre  hazine yardımı almaya hak kazanan siyasi partilerin alacakları tutarları şu şekilde hesaplandı:

 AK Parti  297 milyon TL,  CHP  155 milyon TL, MHP ise 78 milyon TL .
 

Yeni demokratikleşme paketine göre artık yüzde 3'ün üzerinde oy alan siyasi partilere Hazine'den yardım yapılması gerekiyor. Ancak son  genel seçim sonuçları esas alındığı için AK Parti, CHP ve MHP dışında hiçbir siyasi parti bu yardımdan faydalanamayacak.

 

Yeni demokratikleşme paketi ile  yapılan düzenlemeye göre, Haziran 2015 genel seçimlerine parti olarak girip,  yüzde 3’ün üzerinde oy alan siyasi partiler, bir sonraki genel seçimlerde hazine yardımı almaya hak kazanacak.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com