Reklamı Geç
Advert
Advert

Partilerin alacakları hazine yardımı belli oldu

2015 yılının aynı zamanda genel seçim yılı olması nedeniyle, devlet yardımına hak kazanan partilere, 3 katı tutarında Hazine yardımı yapılacak.

Partilerin alacakları hazine yardımı belli oldu
Partilerin alacakları hazine yardımı belli oldu


Siyasi  Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan partilerin paralarının 2015 yılı Ocak ayının ilk 10 günü içinde hesaplara yatması bekleniyor.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere, her yıl Hazineden ödenmek üzere, o yılki genel bütçe gelirleri ‘(B) Cetveli’ toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Siyasi partilere yapılacak hazine  yardımında   en büyük payı AK Parti alırken,  ardından sırasıyla CHP ve MHP geliyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı,  devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında, Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor.

İşte Yardım Alacak Partiler ve Para Miktarları

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de ayrıca  devlet yardımı yapılıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 seçimleri kapsamında siyasi partilere verilecek ödeneğin miktarını  kamuoyuna duyurdu.

 

Şimşek açıklamasında,  "2015 yılı için siyasi partilere toplamda 531 milyon ödenek konmuştur" dedi.

 

Buna göre  hazine yardımı almaya hak kazanan siyasi partilerin alacakları tutarları şu şekilde hesaplandı:

 AK Parti  297 milyon TL,  CHP  155 milyon TL, MHP ise 78 milyon TL .
 

Yeni demokratikleşme paketine göre artık yüzde 3'ün üzerinde oy alan siyasi partilere Hazine'den yardım yapılması gerekiyor. Ancak son  genel seçim sonuçları esas alındığı için AK Parti, CHP ve MHP dışında hiçbir siyasi parti bu yardımdan faydalanamayacak.

 

Yeni demokratikleşme paketi ile  yapılan düzenlemeye göre, Haziran 2015 genel seçimlerine parti olarak girip,  yüzde 3’ün üzerinde oy alan siyasi partiler, bir sonraki genel seçimlerde hazine yardımı almaya hak kazanacak.  (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi