Advert
Advert
Advert

Pamuğa "GDO içermez'' etiketi Yapıştırılacak

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞTB) Başkanı Mehmet Kaya, bölgede yetiştirilen pamuğa ''Genetiği Değiştirilmiş Organizma'' (GDO) içermez etiketi konulacağını bildirdi

Pamuğa
Pamuğa
Mehmet Kaya, yaptığı açıklamada, GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da tarım ve hayvancılığın en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirtti.

Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık üçte birinin Şanlıurfa'dan karşılandığını aktaran Kaya, bölgede üretilen pamuğun GDO'suz olduğunu vurgulamak istediklerini, bu amaçla bundan sonra ürüne ''GDO İçermez'' etiketi konulacağını kaydetti.

Bunun özellikle Avrupalı tüketicilerin tercihlerini olumlu yönde etkileyeceğine ve faydalı olacağına inandıklarını vurgulayan Kaya, şöyle devam etti:

''Pamuk balyalarından başlamak üzere, pamuktan mamul tüm tekstil ve konfeksiyon ürünlerine 'GDO içermez' ibaresinin etiket olarak yazılması projesini uygulayacağız.

Bir milyon GDO içermez etiketi bastırdık, ihtiyaca göre ücretsiz dağıtacağız. Şuanda 300 bin adetin dağıtımını yapıyoruz. Etiketler, pamuk üretim bölgelerinde yer alan çırçır fabrikalarına dağıtılacak. Bu etiketin kullanılmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz.''

''Dünya'daki üretimin yarısı GDO'lu''

Mehmet Kaya, Türkiye'nin dünyada genetik değişikliğe uğratılmamış tohumdan pamuk üreten en önemli ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Pamuk üreticilerin, dünyadaki rakipleriyle dezavantajını ortadan kaldırmak için maliyetleri düşürücü tedbirlerin yanı sıra markalaşmaya da büyük önem vermesi gerektiğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''Dünyada pamuk üretiminin yarısı GDO'lu tohumla yapılıyor. Türkiye'de ise yasal sınırlama dolayısıyla pamuk üreticileri, GDO'lu üretim yapamıyor. Ülkemizdeki pamuk üretiminin büyük bir kısmının karşılandığı Şanlıurfa'da bu işten ciddi bir kazanç elde edileceğine inanıyorum.''
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı