Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Pamuğa "GDO içermez'' etiketi Yapıştırılacak

Pamuğa "GDO içermez'' etiketi Yapıştırılacak

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞTB) Başkanı Mehmet Kaya, bölgede yetiştirilen pamuğa ''Genetiği Değiştirilmiş Organizma'' (GDO) içermez etiketi konulacağını bildirdi

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2012 Cuma 21:58
Pamuğa
Mehmet Kaya, yaptığı açıklamada, GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da tarım ve hayvancılığın en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirtti.

Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık üçte birinin Şanlıurfa'dan karşılandığını aktaran Kaya, bölgede üretilen pamuğun GDO'suz olduğunu vurgulamak istediklerini, bu amaçla bundan sonra ürüne ''GDO İçermez'' etiketi konulacağını kaydetti.

Bunun özellikle Avrupalı tüketicilerin tercihlerini olumlu yönde etkileyeceğine ve faydalı olacağına inandıklarını vurgulayan Kaya, şöyle devam etti:

''Pamuk balyalarından başlamak üzere, pamuktan mamul tüm tekstil ve konfeksiyon ürünlerine 'GDO içermez' ibaresinin etiket olarak yazılması projesini uygulayacağız.

Bir milyon GDO içermez etiketi bastırdık, ihtiyaca göre ücretsiz dağıtacağız. Şuanda 300 bin adetin dağıtımını yapıyoruz. Etiketler, pamuk üretim bölgelerinde yer alan çırçır fabrikalarına dağıtılacak. Bu etiketin kullanılmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz.''

''Dünya'daki üretimin yarısı GDO'lu''

Mehmet Kaya, Türkiye'nin dünyada genetik değişikliğe uğratılmamış tohumdan pamuk üreten en önemli ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Pamuk üreticilerin, dünyadaki rakipleriyle dezavantajını ortadan kaldırmak için maliyetleri düşürücü tedbirlerin yanı sıra markalaşmaya da büyük önem vermesi gerektiğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''Dünyada pamuk üretiminin yarısı GDO'lu tohumla yapılıyor. Türkiye'de ise yasal sınırlama dolayısıyla pamuk üreticileri, GDO'lu üretim yapamıyor. Ülkemizdeki pamuk üretiminin büyük bir kısmının karşılandığı Şanlıurfa'da bu işten ciddi bir kazanç elde edileceğine inanıyorum.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ceza yağdırdı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com