Advert
Advert
Advert

Pakistanın süslü kurbanlıkları!

İslam dünyasının en fazla nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Pakistanda Kurban Bayramı öncesinde sokaklarda en çok süslü kurbanlık hayvanlar göze çarpıyor. Ülkenin renkli kültürü pazarlarda kendini gösteriyor.

Pakistanın süslü kurbanlıkları!
Pakistanın süslü kurbanlıkları!

Kına yakılan, rengarenk kurdele ve boncuklarla süslenen kurbanlıklar pazarlarda satışa çıkarılıyor.    

Pakistanlılar, aldıkları kurbanlıkları evlerine götürmeden önce sokak aralarında gezdiriyor. Bu sırada kurbanlıklara çocuklar çalgılarıyla eşlik ediyor. Kurbanlıklar deve ve öküz gibi büyükbaş hayvanlarsa üzerlerine çocuklar bindiriliyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bayramı öncesi kırsal bölgelerden şehirlere getirilen hayvanlar kent meydanlarında kurulan pazarlarda satılıyor. Ekonomik dar boğazdan geçen ülkede hayvan pazarlarına ilgi geçen yıllara oranla azalmış görünüyor.

Büyük baş hayvanlar 1200-2000, küçük baş hayvanlar ise 100-250 TL değerinde bir fiyata satılıyor. Pakistanlılar daha çok inek, deve ve keçi gibi hayvanları kurban etmeyi tercih ediyor.

Kurban Bayramı dolayısıyla cami ve evler de rengarenk ışıklandırılıyor.    

Bu arada, Pakistan Hilal Gözetleme Kurumu, bu yıl Kurban Bayramının 17 Kasımda kutlanacağını açıkladı. Ülkenin kuzeyinde Peştunların yoğun yaşadığı Hayber Paktunva eyaletinde bayram bir gün önce kutlanacak.    

Haber 7.com’dan  (alıntı, Mehmet Emin Kuş/ balıklıgöl.com  )

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!