Advert
Advert
Advert

Özel Halk Otobüsçülerinden Fakıbaba'ya zor sorular

Özel Halk otobüsçülerinden Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya Belsan üzerinden alınan toplu taşıma araçları için suçlayıcı sorular soruldu.

Özel Halk Otobüsçülerinden Fakıbaba'ya zor sorular
Özel Halk Otobüsçülerinden Fakıbaba'ya zor sorular

Karaköprü Kooperatif başkanı Abuzer Şeker, Eyyübiye Kooperatifi Başkanı Mehmet Emin Ak ve Çankaya Kooperatif Başkanı Mehmet Polat imzası ile yapılan açıklamada;  Fakıbaba’yı ağır bir dille suçladılar.

 

İşte o açıklama; 23.5 TRİLYONLUK TOPLUTAŞIMA İHALESİ

 

Şanlıurfa belediyesi 31.10.2012 tarihinde 4734 sayılı ihale kanunu kapsamında 2012/123013 sayılı toplutaşıma araç hizmet alım ihalesini yapmıştır. Bu ihalede toplu taşımada çalıştırılacak urfa belediyesine ait 20 otobüsün ve yüklenici firma malı 9 metrelik 55 otobüsün ihalesi yapıldı(bu ihale 2012 için yapılmıştı süresi bittiği için 2013  yılı için tekrar yapılıyor .)İhalenin süresi 01.01.2013 ile 31.12.2013 tarihlerini kapsayan bir yıllık ihaledir. İhaleye tek geçerli teklifi ÖZDİCLE A.Ş 23.600.000 TL(eski parayla 23 trilyon 600 milyar tl’ye kazanmıştır)

İHALENİN İŞLEYİŞİ:

 

Özdicle a.ş 20 adet idare malı otobüsün çalıştırılması ve kendisine ait 55 adet otobüsü toplu taşımada çalıştıracaktır. Bu araçların akaryakıt, şoför, sigorta, vergilerinin tamamı özdicle firmasına ait olacak şekilde 1 yıl içinde toplu taşımada çalıştırılmasıdır. Belediye özdicle a.ş’ye yıllık 23.600.000 tl verecektir. Aylık ödeme 1.967.000 tl(eski parayla bir trilyon 967 milyar tl’dir).Bunun karşılığında bu otobüslerin yolcu biniş ücretleri belediyenin kasasına girecektir

 

YEMEYEN YEDİRMEYEN FAKIBABAYA İHALE SORULARI:

 

1.   İhaleyi kazanan özdicle şirketi tanıdık firmadır. Piyasada fiilen çalışan 55 otobüsün sahibidir!Sahibidir derken karmaşıklık burada başlıyor. Belediye  17 ay önce toplu taşımaya  girdiğinde bu 55 aracı leasing adı altında özdicleden aldıklarını ifade ettiler ve etmeye devam ediyorlar.

Leasing anlaşmasının tanımı şudur: Belirli bir süre için kiralayan ile kiracı arasında mülkiyetini kiralayanda(ÖZDİCLE A.Ş), kullanma hakkını ise kiracıda(URFA BELEDİYESİ) bırakan bir sözleşmedir. Bu durumda mülkiyet özdiclenin ,kullanım hakkı ise belediyenindir.Şimdi sorumuz şu: bu 55 aracın kullanım hakkı belediyede ise özdicle a.ş nasıl olupta bu araçları tekrardan belediyenin yapmış olduğu ihalede kendi  malı  gösterip bu araçlar üzerinden tekrardan tanesi 10.000 tL’den kira alıyor?bu araçların kullanım hakkı zaten Şanlıurfa belediyesine  ait değimli ? Bu 55 otobüsün  kullanım hakkı belediyede olmasına rağmen  bu ihale ile  özdicle a.ş’ye yıllık 6.5 milyon tl’lik haksız kazançmı sağlatıyorsunuz?

 

2.      İhalenin süresi neden hep bir yıl olarak seçiyorsunuz?bu ihale ilk olarak 2012 yılı için yapıldı.Süresi dolduğu için 2013 için tekrar yapılıyor ve bu ihale toplutaşıma sürekli bir iş olduğu için 2014 içinde yapılacak peki neden bir defadan 3 yıl veya 5 yıl gibi bir toplutaşıma ihalesi yapmıyorsunuz Süre uzun olduğunda rekabet oluşacak ,birden fazla ulusal şirket ihaleye girebilecek ve belediyenin kasasından daha az para çıkacak. Şimdi süre bir yıl olduğu için özdicleden başka firma girmiyor(giremiyor) çünkü 25 milyon tl’lik bir yatırım için bir yıllık süre çok kısa bir süredir.Birde ihaleye giren firmanın araçları fiili olarak çalışıyorsa kimse cesaret edipte bu ihaleye katılamıyor.şimdi tekrar soruyoruz rekabet şartlarını bu kadar kısıp bir firmadan başkasının girememesi için mi yapıyorsunuz? birinci soruda sorduğumuz rant döngüsünü garantiye almak için mi bunlar yapıyorsunuz sayın  yemeyen yedirmeyen başkan ?

 

3.    Şanlıurfa belediyesi urfadaki esnaftan’da araç kiralamaktadır.Belediye esnaftan 150 araç kiralmıştır.Burdaki çarpıklığı belirtmek için bir örnek verelim:Esnafımızıdan  63 H 037 plakalı aracımızda belediyede kiradadır.2012 model 150.000 tl değerindeki nova markalı  bu otobüs için verilen aylık kira ücreti 1.500 tl’dir. Oysa  2009 model 175.000 tl değerindeki ÖZDİCLE otobüsüne verilen kira ise 10.000 tl’dir.Yemeyen yedirmeyen başkana soruyoruz:Urfalı esnafa verdiğnizin 7 katını özdicleye vermek için ne tür haklı gerekçeniz var? Üstelik ihale şartnamesinin 11. Maddesine  göre bu 75 araçtaki reklamlarda özdicle a.ş’ye aittir.Esnaftan kiralanan araçların reklam gelirleri ise belediyeye aittir.Nasıl ballı kaymaklı bir şirket bu özdicle a.ş…

 

4.        75 ARAÇ İÇİN YILLIK ZARAR 12 MİLYON TL

 

Fakıbaba belediyesi araç başı 600 yolcu taşıdıklarını ifade ediyorlar.bu rakam üzerinden yıllık yolcu hesaplandığında 600 yolcu x 75 araç=45.000 kişi günlük taşınıyor.45.000 x 365 gün=16.425.000 kişi yıllık taşınıyor.Bu kişiler normal rayiç üzerinden %30 indirimle taşınıyor hesaplandığında 16,425,000 x 0,70 kuruş =11.500.000 tl dir.Belediye yıllık 23,500,000 tl özdicleye ödediğinden gelir gider hesaplandığında sadece 75 araç bazında yıllık zarar 12.000.000 tl ‘dir.Yani bu 75 araç için her ay 1 milyon tl(eski parayla aylık 1 trilyon)kamu zararıda öngörülmektedir.

 

Bu ihale için  tüm yasal haklarımızı kullanacağız.Gerekli tüm makamlara suç duyurlarını ve davaları açacağız.Bu konuda Şanlıurfa belediyesine karşı  açılmış 1.ihale için (bu ihale bu  konudaki 4.ihaledir her defasında farklı şekilde ihale yapılmaktadır) açılmış ihaleye fesat karıştırma davası ağır ceza mahkemesinde sürmektedir bu konudaki ikinci ihaleye fesat karıştırma davamızıda açacağız.

 

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE VE KAMUOYUNA  AÇIK ÇAĞRI:

 

Belediye iddialarımıza cevap vermeyerek olayları geçiştiriyor.Burda heba olan bu trilyonlar urfanın, Urfalının parasıdır.Israrla ve özellikle belediyeden bunun açıklanması istenmelidir.Belediye meclis üyelerini göreve çağırıyoruz.2013 yılı belediye bütçesi görüşülüyor.Ulaşım hizmetler müdürlüğünün 40 milyon tl’lik bütçesinin 24 milyon tl’lik kısmı bu ihale için ayrılmıştır.Bu iddalarımıza biz cevap alamıyoruz ;ilgili birim müdürleri bu iddİalara cevap vermek zorundadır.urfanın trilyonları bir kin ve intikam için heba edilmemelidir.Kimseye iftira atmıyoruz işin içinde olduğumuz için yapılan ihaleleri bir biz biliyoruz ve takip ediyoruz.Fakıbaba bu iddialara kamuoyu önünde cevap vermek zorundadır.Eğerki dürüstse eğerki yemiyor ve yedirtmiyorsa ,artık mızrak çuvala sığmıyor sayın fakıbaba…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu