Advert
Advert
Advert

Özcandan Kılıçdaroğluna YÖK cevabı

Özcandan Kılıçdaroğluna YÖK cevabı
Özcandan Kılıçdaroğluna YÖK cevabı

Yüksek Öğrenim Kurumu(YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, iktidar olmaları halinde YÖKü kaldıracaklarını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğluna cevap verdi:

Biz kendimiz böyle bir şey yapmak istiyoruz. Böyle bir çalışma başlattık. Çoktan beri YÖKte arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Gerçekten değiştirmek istiyoruz.

Başörtüsü tartışmalarına değinen Özcan siyasilerin tavrını överken, sorunun çözümüne yönelik umutlu konuştu.

Hematoloji Uzmanlık Derneği tarafından Antalyanın Belek beldesinde düzenlenen Avrasya Hematoloji Kongresine katılan Yüksek Öğrenim Kurumu(YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, habercilerin sorularını yanıtladı.

Başörtüsü tartışmalarını değerlendiren Özcan, bir öğrencinin kılık ve kıyafetinde dolayı dersten çıkarılması durumunda ilgili kişi hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı. Öğrencilerin hiçbir nedenle dersten çıkarılamayacağına dikkat çeken Özcan, Sadece başörtüsü değil başka nedenlerle de olabilir. Dersin ortasında, hele sınav olduğu gün öğrenciyi sınıftan çıkartmak çok yakışıksız bir şey. Onu hiçbir üniversitemizin yapmayacağını tahmin ediyoruz. dedi.

ÜNİVERSİTELERE YAZI GÖNDERİLDİ

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesinde sınav günü bir öğrencinin kılık kıyafeti nedeniyle sınıftan çıkarılmasını üzerine üniversitelere yazı gönderdiklerini hatırlayan Özcan, Hiç başörtüsü geçmemiştir o yazının içinde. Zaten öğrenci başörtüsü değil şapka gibi bir şey giyiyormuş. Şapkasıyla atıldığı için bunu doğru ve mevzuata uygun bulmadık. Mevzuata uygun olmadığını, mevzuata uygun davranışın tutanak tutmak olduğunu ve bunun disiplin kuruluna havalesinin gerektiğini söyledik ifadelerini kullandı. Başörtüsü sorunun siyasiler tarafından çözebileceğini ifade eden Özcan, son günlerde iktidar, muhalefet olarak konuyla ilgili olarak olumlu bir hava sergilendiğini bildirdi.

Başörtüsü sorunun en kısa zamanda çözüleceğini inandıklarını söylen Özcan, özellikle üniversiteye kız öğrencilerin rahatlıkla girmeleri konusunun halledileceğine inandığını belirtti.

YÖK KALDIRILMAMALI, FONKSİYONLARI DEĞİŞMELİ

Bir gazetecinin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlunun iktidar olmaları durumunda YÖKü kaldıracağına yönelik açıklamalarını hatırlatması üzerine YÖK Başkanı Özcan, kaldırmak yerine şeklinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

YÖKün çok fazla yetkiye sahip olduğunu belirten Özcan, bunların fonksiyonlarının değişebileceğini kaydetti. YÖKün sadece planlayıcı olması gerektiğini ifade eden Özcan, Mesela kaç tane mühendise, doktora ihtiyacımız var? O türden çalışmalar yapan, üniversiteleri o yönde ittiren, yönelten bir kurum olmalıdır. O yönde bir çalışma yapılabilir. Bu YÖKün kaldırılması anlamına gelmiyor ama şeklinin tamamen değişmesi anlamına gelir diye konuştu.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı