Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Özal zehirlenme iddiasında zaman aşımı kalktı

Özal zehirlenme iddiasında zaman aşımı kalktı

Ersöz hakkındaki iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2013 Salı 17:02
Özal zehirlenme iddiasında zaman aşımı kalktı

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, "zamanaşımı" endişesini ortadan kaldırdı.

 

Ersöz hakkında hazırlanan iddianame davanın zaman aşımına bir gün kala Ankara 13. Ağır ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ersöz hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

Müebbet hapis cezası gerektiren suçlarla ilgili soruşturmalarda zaman aşımı süresini 20 yıl olarak öngören 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre, Özal'ın 17 Nisan 1993'teki ölümüne ilişkin soruşturma, savcılığın bir iddianame hazırlamaması durumunda 17 Nisan'da kapanacaktı.

Soruşturmayı yürüten TMK'nin 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, Özal'ın ölümüne ilişkin, Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında hazırladığı iddianame, zamanaşımı tehlikesinin önüne geçti.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, Ersöz, TCK'nin, ''Cumhurbaşkanına suikasta'' ilişkin 156. maddesi kapsamında suçlandı.

Maddede, ''Reisicumhur hakkında suikastta bulunanlarla buna teşebbüs edenler fiilleri teşebbüsü tam derecesinde ise ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasıyla, nakıs ise müebbet ağır hapis ile cezalandırılır'' ifadesi yer alıyor.

Suç tarihinin ''17 Nisan 1993'' olarak yer aldığı iddianamede, Özal'ın eşi Semra Özal ile oğlu Ahmet Özal ''müşteki'' gösterildi.

 

Mahkemenin, "iddianamenin kabulü veya reddine" ilişkin bir karar vermesi bekleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com