Advert
Advert
Advert

Oyun teknolojiyle yeniden başlıyor

Oyun teknolojiyle yeniden başlıyor
Oyun teknolojiyle yeniden başlıyor

Wired Dergisi kurucularından, ağ ekonomisi ve siber kültür uzmanı Kevin Kelly, zirve kapsamında Oyun Teknolojiyle Yeniden Başlıyor: Kaçınılmaz Geleceğe Nasıl Daha İyi Hazırlanabiliriz? başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Kelly, 7 bin gün önce başlayan internet macerasında, başlangıçta hiç beklenmeyen gelişmeler yaşandığına işaret ederek, önümüzdeki 7 bin günde yaşanacak büyük değişimi belirleyecek dört ana noktayı Ekranların yaygınlaşması, Paylaşımın temel değer haline gelmesi, Her şeyin kopyalanabilir olması ve Gerçek zamanlı veri akışı olarak sıraladı.

Batı kültürünün temelde kitaplar ve yazılı metinler üzerine kurulu olduğunu, bugün ise kitaptan ekranlara bir dönüş yaşandığını ifade eden Kelly, Bu çok kapsamlı ve hızlı bir kayma. Sadece bilgisayarlarda, cep telefonlarında kalmıyor, küçük ekranlar her yere monte ediliyor. Geçmişte nasıl sözel kültürden yazılı kültüre bir kayma olduysa, şu anda da yazı kültüründen görsel kültüre bir kayma var diye konuştu.

Kelly, bütün bu cihazların birbirine entegre olduğu ağı bulut bilişim olarak tanımladığı konuşmasında, bunun bir paylaşım duygusu yarattığına işaret etti. İnsanların ne aldıklarını, nerede bulunduklarını, sağlıklarının durumunu, tatil planlarını, yeme alışkanlıklarını, genetik yapılarını bile paylaşmaya yöneldiğini söyleyen Kelly, bunun, anlayışı artırmanın yanı sıra rekabetçi ortamı getirerek ekonomik avantajlar da sağladığı, ancak bulut bilişim konusunda paylaşılan bilgilere kimin sahip olduğu, sorumluluğu kimin taşıdığı, yasalara uyumun nasıl sağlanacağı gibi üzerinden gelinmesi gereken sorunların da bulunduğunu anlattı.

Kelly, 7 bin gün önce çok beklemediğimiz şeyler var. Kullanıcıların bir şeyleri yaratacağını çok beklemiyorduk. Aslında kullanıcılar birçok şeyi üretebiliyor ve düşündüğümüzden çok daha hızlı yapabiliyorlar. Paylaşımın daha başındayız diyebilirim. Ekranlar her yere yayılıyor ve paylaşım da kendiliğinden geliyor diye konuştu.

GEÇ KALMADINIZ, YENİ AMAZON OLABİLİRSİNİZ

İnterneti, dünyanın en büyük kopyalama makinesine benzeten Kelly, Serbestçe dolaşan kopyaların olduğu bir dünyada değerli olan şey, kopyalanmayanlar olacak. O yüzden bir şeyler yapıyorsanız, kopyalanması kolay olmayan şeyler olmalı dedi. Kelly, burada da ücretsiz kopyası elde edilebilecek şeylerde dahi kişiselleştirme, güvenilirlik, orijinallik gibi kriterlerin rol oynayabileceğini söyledi.

İnternetten para kazanma konusunda sorun yaşanmayacağını vurgulayan Kelly, Tarihin gösterdiği bir şey var: Dikkatler nereye toplanıyorsa, para da onu takip ediyor. İnsanlar bir şey üzerine ne kadar zaman harcarlarsa, bu sektörde toplam gelir de artıyor dedi. 

Kelly, masaüstü bilgisayarların dosyalar, internetin sayfalar şeklinde örgütlendiğini belirterek, yeni dönemde ise gerçek zamanlı veri akışlarının önem kazanacağını dile getirdi. Kelly, Sayfadan akışa, kişisel bilgisayardan buluta, bugünden şu ana, benden bize, maddeden veriye doğru bir dönüşüm yaşanıyor dedi.

Bugün imkansız gibi görünen şeylerin de bir süre sonra gerçek olabileceğini vurgulayan Kelly, Geç kalmadınız. Yeni Amazon ya da Google olabilirsiniz. Şu anda canlı olmak için çok güzel bir zaman değerlendirmesinde bulundu.

HEPİMİZ İÇİN OYUN YENİDEN BAŞLIYOR

Zirvenin başlangıcında konuşan Interpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de, teknolojideki gelişmelerin pek çok şeyi kökünden değiştirdiğini, çevre sorunları, sayısal uçurum, küresel terör, adaletsiz gelir dağılımı gibi küresel sorunlara teknoloji sayesinde çözüm bulunacağını belirterek, Bu nedenle dünyaya başka bir gözle bakmanın zamanı geldi. Hepimiz için oyun yeniden başlıyor dedi.

Bilişim Zirvesinin 10. yılında bölgesinde en güçlü etkinliğe sahip uluslararası bir zirve olma yolunda adım attığına işaret eden Taşdemir, zirve kapsamında Türkiyeden ve çevre ülkelerden 145 konuşmacının, toplam 63 oturumda bilişim teknolojilerinin sektörleri ve geleceği nasıl şekillendireceği konusunda görüşlerini paylaşacağını aktardı

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması