Advert
Advert
Advert

Otonuzu kilitlerken hırsıza yem olmayın

Otonuzu kilitlerken hırsıza yem olmayın
Otonuzu kilitlerken hırsıza yem olmayın

Oto faresi, çaldığı bilgisayar sayesinde yakalandı.

İstanbul'da son zamanlarda araç sahiplerinin araçlarının hiç zorlanmadan soyulduğu yolundaki şikayetler artmaya başladı. Gelen bir çok ihbarda araç sahipleri, „Ben aracımı kilitlemiştim, ama sanki anahtarla açmış ve içindekileri almışlar" yolunda beyanlarda bulunuyorlardı. Polis, çalışmalarını farklı alanlarda yoğunlaştırdı.

Asayiş Şube'ye bağlı Yunus Ekipleri, dün Bahçelievler Ahmet Yesevi Caddesi üzerinde şüphelendirdikleri bir otomobili durdurup arama yaptılar. Yunuslar, araçtaki iki kişiden yanlarında bulunan laptopu açmalarını istedi. Bilgisayarı açan araç içindeki şahıslardan, otomatik olarak ekrana gelen MSN'e girmesi istendiğinde şifreyi bilmedikleri ortaya çıktı.

MSN adresi bir bayana aitti ve Yunuslar'ın biraz daha sorgulaması ile bilgisayarın çalıntı olduğu ortaya çıktı.

SAHTE KİMLİKLE CEZAEVİNE GİRİP ÇIKTI

Esas sürpriz ise şüphelilerin kimlik kontrolünde yaşandı. Ramazan K. adına düzenlenmiş kimlik kartı taşıyan kişinin çeşitli olaylara karıştığı anlaşıldı. Asayiş Şube'ye bağlı polisler, kimliğin sahte olabileceği ihtimali üzerine yaptıkları aramada ise sanığın gerçek isminin Ali G. olduğu anlaşıldı.

Diyarbakır doğumlu 31 yaşındaki Ali G.'nin bu isimle 8 ayrı suçtan aranmaya başlaması üzerine kendine sahte bir kimlik edindiği tespit edildi. Ali G.'nin, elde ettiği Ramazan K. kimliği ile çok sayıda suç işlediği, bu suçlardan dolayı cezaevine girdiği anlaşıldı.

Yunuslar'ın arabada yaptığı detaylı aramada, aracın hız göstergesinin önündeki göğüs boşluğunda bulunan iş aletleri ise polisi de şaşırttı. Şimdiye kadar çok fazla ele geçirilmeyen otomatik kilitlerin sinyal bozucu cihazı bulundu.

SİNYAL BOZUCU NASIL ÇALIŞIYOR?

Araçların uzaktan kumanda ile çalışan kapı kilitleri, dikkatsiz kullanımlarda hırsızlara davetiye çıkarıyor.

Peki, hırsızlar uzaktan kumandalı anahtarları nasıl devre dışı bırakıyor?

Uzaktan kumanda ile aracınızı kilitlerken son derece dikkatli olmalısınız. Uzaktan kumandalı anahtarların, aracın iyiyce yanına yaklaşıldıktan sonra kullanılması gerekiyor. Aksi taktirde sizi takip eden bir hırsız sizin aracınızı kilitlediğiniz anda elindeki sinyal bozucu cihazı çalıştırarak aracınızın kilitlemesini engelleyebilir.

Siz, kilitlediğinizden emin bir şekilde uzaklaşırken, aracınızı hırsıza teslim etmiş olabibirsiniz. Hırsız da hiç bir zorlama yapmadan gelip aracınızın içindekileri alıp gidebilir.

cafesiyaset

OTO KİLİTLERİNİN ŞİFRESİNİ BOZAN CİHAZ GALERİSİ İÇİN BU LİNKİ KULLANABİLİRSİNİZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu