Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa ÖSYMye kafes baskını

ÖSYMye kafes baskını

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2010 Perşembe 14:10
ÖSYMye kafes baskını

Kopya skandalıyla sarsılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) dün ikinci kez polis baskınına sahne oldu. Sınav komisyonu üyesi Gönül Tütüncünün eşi Mustafa Tütüncü ile S.Ö, N.A, H.Y. adlı görevlilerin isminin Ergenekonun Kafes Eylem Planında yer aldığı bilgisi savcılığı harekete geçirdi. Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan ÖSYMnin Ankara Bilkentteki binasına Bilişim Suçları ile Mücadele Müdürlüğünden 100 polisin katılımıyla operasyon düzenledi.

İNTERNET BAĞLANTISIYLA GÜVENLİK AÇIĞI

Savcı Sakınan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağanın bilgisine başvurdu. Baskında, daha önce incelemeye alınan sınav komisyonu dışındaki diğer bilgisayarlara da el kondu. Üst düzey bürokratların da dahil birçok odada dinleme cihazı böcek araması yapıldı. Uzmanlar, dahili ağ ve internet bağlantısı olmaması gereken soruların hazırlandığı bilgisayarların internete bağlandığını ve yüksek güvenlik açığı olduğunu belirledi.

SORULARA NE KADAR MÜDAHALE EDEBİLİRİZ

ÖSYMde öğle saatlerine kadar süren aramada her ayrıntı kamerayla kayıt altına alındı. Savcılık kaynakları ÖSYM Başkanı Yarımağanın ortaya attığı ve soruların son kez yüksek sesle okunurken telekulak yöntemiyle çalındığı iddialarını ise hayali olarak değerlendirdi. Ergenekon sanığı Levent Bektaşın ofisinde ele geçirilen Kafes Eylem Planındaki belgeler, ÖSYMye sızıldığının işaretlerini vermiş, belgelerde geçen 4 ismin yanında Sonuçlara ne kadar müdahale edebiliyoruz cümlesi dikkat çekmişti. 4 isim arasından tek muhatap belirlenmesi talimatı verilirken, N.A. ve S.Ö. arasındaki gönül ilişkisinin değerlendirilmesi de isteniyor.

Suçu ve faillerini arıyoruz

İnceleme yaptığı ÖSYM binasından öğle saatlerinde ayrılan Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan YÖKe giderek Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile görüştü. Yaklaşık yarım saat YÖKte kalan Sakınan çıkışta savcılık soruşturması gizli yürütüldüğü için bilgi vermesinin mümkün olmadığını söyledi. Böcek araması yapıldığı ve incelemenin matbaada yoğunlaştığıyla ilgili sorulara yanıt vermeyan Sakınan Geniş çaplı olduğu için soruşturma süresiyle ilgili de bir takvim veremem. Sınavın iptali veya sınavların yapılmasına ilişkin yetki savcılıkta değil, kurulda. Bu idari bir işlem. Dolayısıyla takdir bize ait değil. Biz suç veya suçun faillerini arıyoruz dedi.

Star


Etiketler:  ösym kpss 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com