Advert
Advert
Advert

ÖSYMnin başı bu saatle dertte!

ÖSYMnin başı bu saatle dertte!
ÖSYMnin başı bu saatle dertte!

ÖSYM üyesi Prof. Çavuşoğlu uyardı: Kol saati görünümlü cep telefonlarıyla başımız dertte. Bu yöntem birçok sınavda kopya için kullanılıyor. Bluetooth kulaklıkla da uyumlu bu telefonlara, internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor.


Kamu Personel Seçme Sınavıyla (KPSS) başlayıp, üniversiteye girişin ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve açıköğretim sınavlarıyla süren kopya skandalları yeni boyut kazandı. Sınavlarda kopyaların büyük bölümünün kol saati görünümlü cep telefonlarıyla çekildiği anlaşıldı.

Bizzat yakaladım

Hürriyetin haberine göre, ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, temmuz ayında Karsta yapılan KPSSde kol saati görünümlü cep telefonuyla kopya çeken bir adayı yakaladığını belirterek, Bütün sınavlarda kopyaların yüzde 90ı saat görünümlü cep telefonlarıyla çekiliyor dedi.

Çavuşoğlu şunları söyledi: Cep telefonuyla kopya çekmek için sınavdan 1-2 gün önce sınavın yapılacağı okullara gelip tuvaletlere telefonlarını saklayanlar var. Ama cep telefonu kopyalarının büyük bir çoğunluğu saatli cep telefonlarıyla yapılıyor. Yakaladığımız kopyalarda en çok buna rastlıyoruz. Burada soruların önceden sızdırılması gibi bir şey yok. Bir kişi sınavdaki bütün soruları yapıp saatindeki cep telefonu vasıtasıyla diğerlerine SMS atıyor. Bu saatler internette oldukça yaygın. Bunun için tüm sınav değil, kopyacıların sınavı iptal edilebilir.

Kapsam genişledi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Denetleme Kurulu, kopya iddialarının KPSS dışındaki diğer sınavlarda da ortaya çıkması üzerine incelemesini önceki yılları da kapsayacak şekilde genişletti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Denetleme Kuruluna, kopya olaylarının diğer sınavları ilgilendirip ilgilendirmediğinin araştırılması talimatını verdi. Kurul, üniversiteye giriş sınavlarından başlayarak diğer sınavlarda soruların sızdırılıp sızdırılmadığını inceliyor.

400 TLden satılıyor

Gerçek kol saatinin model olarak bire bir aynısı olan saat görünümlü cep telefonlarında, kol saati ve telefon bir arada kullanılıyor. Hem kamera hem bluetooth kulaklıkla uyumlu cep telefonlarıyla, kulak içine yerleştirilen kulaklıkla da rahatça konuşulabiliyor. İnternette birçok sitede satışa sunulan kol saati görünümlü cep telefonlarının fiyatları 400 TL ile 2500 TL arasında değişiyor.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu