Advert
Advert
Advert

ÖSYM için araştırma önergesi

ÖSYM için araştırma önergesi
ÖSYM için araştırma önergesi

TBMM Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesinin gerekçesinde, ÖSYMnin yıllarca üniversite sınavlarındaki başarısı ile tanınan, milletin en fazla güven duyduğu kurumlardan biri olduğu vurgulandı. ÖSYMnin sınavlardaki başarısı ve sahip olduğu güvenin, KPSS, LYS, TUS gibi pek çok sınavın ÖSYM tarafından yapılması taleplerini ortaya çıkardığı ve bu tür sınavların da ÖSYM tarafından yapıldığı kaydedilen önergede şöyle denildi:

Ancak, son yapılan KPSS sınavında, sorulan 120 sorunun tamamını cevaplayan ve birbiriyle akrabalıkları ya da tanışlıkları bulunan 350 kişinin olması, sınavla ilgili şüpheler uyandırmış, araştırmaların derinleştirilmesi neticesinde, soruların sınavdan önce e-posta yoluyla bazı adaylara ulaştırıldığı ortaya çıkmıştır. En son olarak, usulsüzlüklerin sadece KPSS sınavı ile kalmadığı, pek çok sınavda soruların ya da cevapların bazı adaylara ulaştırıldığı tespit edilmiştir.Toplumumuzun bütünü, gençlerimizin geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir konuda Türkiye Büyük Millet Meclisinin duyarsız kalması düşünülemez. Üniversitelere girişte ve işe yerleştirmede belirleyici olan sınavların güvenliğinin tartışılmaya başlanması, toplumsal adalet duygusunda da büyük bir sarsıntıya yol açmıştır. ÖSYM her ne kadar özerk bir kuruluş olsa da, adalet duygusunda yaşanan bu sarsıntının giderilmesi görevi ÖSYMye bırakılamaz. Türkiye Büyük Millet Meclisinin sorumluluk alması, usulsüzlüklerin bütünüyle ortaya çıkarılması ve bir daha usulsüzlük yapılamaması için ÖSYMnin yapısının incelenerek, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi acil bir gereklilik olmuştur.

Önergede TBMM tarafından kurulacak bir Araştırma Komisyonunun kopya iddialarını detaylı olarak incelemesi ve sınav sisteminin usulsüzlük yapılamayacak bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak için alınacak önlemleri ortaya koyması gerektiğini kaydedildi.

Ajanslar


Etiketler:  ÖSYM Araştırma Önergesi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!