Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa ÖSYM için araştırma önergesi

ÖSYM için araştırma önergesi

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2010 Perşembe 14:10
ÖSYM için araştırma önergesi

TBMM Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesinin gerekçesinde, ÖSYMnin yıllarca üniversite sınavlarındaki başarısı ile tanınan, milletin en fazla güven duyduğu kurumlardan biri olduğu vurgulandı. ÖSYMnin sınavlardaki başarısı ve sahip olduğu güvenin, KPSS, LYS, TUS gibi pek çok sınavın ÖSYM tarafından yapılması taleplerini ortaya çıkardığı ve bu tür sınavların da ÖSYM tarafından yapıldığı kaydedilen önergede şöyle denildi:

Ancak, son yapılan KPSS sınavında, sorulan 120 sorunun tamamını cevaplayan ve birbiriyle akrabalıkları ya da tanışlıkları bulunan 350 kişinin olması, sınavla ilgili şüpheler uyandırmış, araştırmaların derinleştirilmesi neticesinde, soruların sınavdan önce e-posta yoluyla bazı adaylara ulaştırıldığı ortaya çıkmıştır. En son olarak, usulsüzlüklerin sadece KPSS sınavı ile kalmadığı, pek çok sınavda soruların ya da cevapların bazı adaylara ulaştırıldığı tespit edilmiştir.Toplumumuzun bütünü, gençlerimizin geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir konuda Türkiye Büyük Millet Meclisinin duyarsız kalması düşünülemez. Üniversitelere girişte ve işe yerleştirmede belirleyici olan sınavların güvenliğinin tartışılmaya başlanması, toplumsal adalet duygusunda da büyük bir sarsıntıya yol açmıştır. ÖSYM her ne kadar özerk bir kuruluş olsa da, adalet duygusunda yaşanan bu sarsıntının giderilmesi görevi ÖSYMye bırakılamaz. Türkiye Büyük Millet Meclisinin sorumluluk alması, usulsüzlüklerin bütünüyle ortaya çıkarılması ve bir daha usulsüzlük yapılamaması için ÖSYMnin yapısının incelenerek, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi acil bir gereklilik olmuştur.

Önergede TBMM tarafından kurulacak bir Araştırma Komisyonunun kopya iddialarını detaylı olarak incelemesi ve sınav sisteminin usulsüzlük yapılamayacak bir yapıya kavuşturulmasını sağlamak için alınacak önlemleri ortaya koyması gerektiğini kaydedildi.

Ajanslar


Etiketler:  ÖSYM Araştırma Önergesi 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com