Advert
Advert
Advert

Osmanlının Ahlat'ta ki ilk eseri İskender Paşa Camii

Osmanlının Ahlat'ta yaptığı ilk eseri olan 431 yıllık İskender Paşa Camii inanç turizmine katkı sunuyor.

Osmanlının Ahlat'ta ki ilk eseri İskender Paşa Camii
Osmanlının Ahlat'ta ki ilk eseri İskender Paşa Camii

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan ve Osmanlının Ahlat’ta yaptığı ilk eseri olarak bilinen 431 yıllık İskender Paşa Camii inanç turizmi kapsamında bölgeyi ziyaret edenlerin dikkatlerini üzerine çekiyor.

Ahlat Sahil Kalesi’nde, 1584 yılında, Ahlat Taşı kullanılarak yaptırılan İskender Paşa Camii, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün 2006 yılında yaptırdığı restorasyon sonucu yeniden ibadete açılarak inanç turizmine kazandırıldı.

Van Gölü sahilindeki iç kalede yer alan tarihi dokuya sahip Cami, Osmanlı sultanı Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırıldığı ve Osmanlının Ahlat’ta yaptırdığı ilk camii olarak biliniyor.

Tarih boyunca birçok kez tahrip edilen ve son olarak da Osmanlı Rus Harbinde büyük bir oranda tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilen tarihi cami, 1990 ile 1995 tarihleri arasında Vakıflar Bölge Müdürlüğünce aslına uygun bir şekilde gerekli onarımları yapılarak hizmete açıldı.

Birçok yönüyle farklı özellikleri olan tarihi İskender Paşa Caminin 3 tane kitabesi bulunmaktadır. Birinci kitabesinde caminin yapılış tarihinden bahsedilirken, 2’nci kitabesinde caminin mimarından bahsediliyor. 3’ncü kitabede ise cami minaresinin yapımından bahsediliyor.

2006 yılında yeniden restore edilen cami, inanç turizmine büyük katkı sunarak günde yüzlerce turistin ziyaretçiliğine ev sahipliği yapıyor.

Caminin Ahlat taşından inşa edilmesi ise caminin yazın serin, kışın ise sıcak olmasını sağlıyor. 600 kişi kapasiteli camiye Ahlat halkının da büyük ilgi gösterdiği gözlerden kaçmıyor.(Şükrü Tontaş-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!