Advert
Advert
Advert

Osmanlı Türkçesi ve Kur’an okuma kursları açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı önemli bir eğitim ve kültür projesini hayata geçiriyor.

Osmanlı Türkçesi ve Kur’an okuma kursları açılıyor
Osmanlı Türkçesi ve Kur’an okuma kursları açılıyor
Türkiye’nin 900’ü aşkın merkezinde Osmanlı Türkçesi ve Kur’an okuma kursları açılıyor. 1997 yılında Kültür Bakanlığı ile benzer bir işbirliği ile binlerce insanın Osmanlıca öğrenmesine vesile olan Hayrat Vakfı, şimdi yeni ve daha büyük bir hizmeti gerçekleştirmeye başlıyor. Ders zili 15 Mayısta çalacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında Nisan ayında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde tüm Türkiye’de Osmanlı Türkçesi ve Kur’an okuma kursları açılıyor. 
On binlerce kişinin istifade etmesi beklenen ve bütün halk eğitim merkezlerinde uygulanacak olan bu program sayesinde tarih ve kültür mirasımızla buluşmak adına çok önemli bir adım atılması bekleniyor.
İki yıllığına imzalanan protokolün amacı; “Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı işbirliği ile Milli kültürün en önemli kaynaklarını teşkil eden kütüphaneler, arşivler ile diğer şahıs ve kurumlarda mevcut olan Osmanlıca basma ve yazma eserleri okuyup anlayacak, bu eserlerdeki bilgi ve belgelerden azami derecede faydalanacak ve bubnları kültür hayatına kazandıracak Osmanlı Türkçesi kurslarını, Osmanlı Türkçesi’ni öğretecek elemanların yetiştirilmesiyle birlikte kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in okunmasını sağlayan Kur’an ve tecvitli okuma kursları düzenlemektir.”
1974’te Ahmet Husrev Altınbaşak tarafından kurulan, merkezi İstanbul’da bulunan ve Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Hayrat Vakfı’nın temsilcilikleri ve Osmanlıca kurs verme yeterliğine sahip gönüllü eğiticileri tarafından icra edilecek kurslar tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. www.osmanlicaegitim.com ve www.kuranegitimi.com adreslerinden bilgi alınabilen ve online kayıt yaptırılabilen kurslar için herkes başvurabilecek. Her seviyeden ve yaştan insanımıza önemli bir hizmeti sağlayacak olan kurslara rağbetin çok fazla olacağına inanıyoruz.
“Vakfımız kurulduğu günden bu yana eğitim ve kültür alanında yurt içinde ve yurt dışında pek çok proje gerçekleştirdi ve vakıf senedimizde de ifade edilen amaçlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürdü. Daha önce de 54. Hükümet döneminde Kültür Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde 52 il merkezinde benzer kursları açmış ve yaklaşık beş bin insanımıza bu kurslar sonucunda sertifika vermiştik. Şimdi bu sayıyı biraz daha artırıyor ve kapsamını genişletiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokol ile tüm Türkiye’de geniş çaplı bir kültür hizmetini hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. Vakfımız yönetimi ve mensupları bugüne kadar desteklemiş olduğu liyakatli eğitimciler ve gönüllüleri ile zaten tecrübeli olduğu bir sahada her kesimden ve her yaştan insanımıza bu hizmeti sunmaktan dolayı büyük bir şeref ve mutluluk duymaktadır. Ülkemiz için ve özellikle geçmişten gelen zengin kültür hazinemizle, milli manevi değerlerimizle buluşmak için çok faydalı olacağına inandığımız bu programımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şimdiden kurslarımıza büyük bir ilgi olacağını görüyoruz. Bu vesileyle kurslarımızı açmamızda her türlü kolaylığı gösteren ve bizimle birlikte çalışan halk eğitim müdürlerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Tüm halkımızı geçmişle köprü kurmaya, bu büyük kültür hizmetine katılmaya davet ediyorum.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti