Advert
Advert
Advert

Urfa fıstığına Osmaniyeli Kaymakam sahip çıktı

Urfa fıstığının hak ettiği konuma gelmesini sağlamak, verimini arttırmak ve üreticiye bilinçli üretim yapmasını sağlamak amacıyla Şanlıurfalı olmayan Osmaniyeli Bozova Kaymakamı Hidayet Sarı atağa kalktı.

Urfa fıstığına Osmaniyeli Kaymakam sahip çıktı
Urfa fıstığına Osmaniyeli Kaymakam sahip çıktı

Anavatanı Şanlıurfa olan fıstığın markalaşmasında ve ARGE çalışmasında Gaziantep'in gerisinde kalan Şanlıurfa'nın fıstıkta hak ettiği yere gelmesi için Osmaniyeli olan Bozova Kaymakamı Hidayet Sarı çalışmalarında adeta tek başına atağa kalktı.

 

 Bu anlamda Bozova Kaymakamı Hidayet SARI Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Erol AK ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İzzet AÇAR Bozova İlçe Tarım Müdürü Sait SARAÇOĞLU, Bozova Ziraat Odası Başkanı Suphi AKSOY ile kaymakamlık makamında toplantı yapıldı. Bu doğrultuda Urfa Fıstığının mevcut durumunun bir resminin çizilerek, üretim ve ihracatının arttırılması, dünya pazarlarında hak ettiği ticari potansiyeline ulaştırılması, katma değerinin arttırılarak yerel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlayabilmesine yönelik yapılması gerekenlerin ortaya konularak sektör odaklı bir yol haritasının belirlenmesi amaçlanmaktadır.

URFA FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNİ GELİŞTİRME PANELİ

5 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep Fıstık Araştırma Enstitüsü uzmanları ve Harran Üniversitesi hocaları tarafından ilçemiz çiftçilerine ve halkımıza bir panel düzenlenecek. Gerçekleştirilen panelde Urfa Fıstığının geliştirmesi anlamında izlenecek yol haritası hakkında bilgi verilecek.

ÖRNEK FISTIK YETİŞTİRİCİLİĞİ BAHÇELERİ ZİYARET EDİLECEK

İlçemizde gerçekleştirilen panelin ardından üreticilerimiz farklı yerlerde örnek fıstık üretim merkezlerine ziyaret gerçekleştirilecek. Bilinçli fıstık üretimi hakkında yerinde inceleme fırsatı yakalanmış olacak. Çiftçilerimiz iyi fıstık üretimi gerçekleştirilen arazilerde uygulama teknikleri hakkında bilgilendirilecek.

GAP DESTEKLİ FISTIK ÜRETİMİ

Yapılan çalışmalar doğrultusunda GAP destekli projeler ile fıstık üretimi ve işlenmesi desteklenecek, örnek fıstık yetiştiriliciliği bahçeleri kurulacak. İlçemizde hali hazırda gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma ve Entegre projesi kapsamında projeler üretilecek ve çiftçilerimiz desteklenecek. Gaziantep Fıstık Araştırma Enstitüsü uzmanları ve Harran Üniversitesi hocaları tarafından ilçemiz çiftçilerine ve halkımıza bir panel düzenlenecek.

HİDAYET SARI KİMDİR

10 Ocak 1982 tarihinde Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Düziçi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nde 2001 yılında başladığı yüksek öğrenimini 2006 yılında tamamladı. 2007-2008 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı olarak görev yaptı. 25 Mart 2008 tarihinde Osmaniye Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Erzin Kaymakamlığı’nda refiklik. Nevşehir ilinde Mülkiye Müfettişi yanında staj yaptı.2008-2009 yılları arasında Hatay’ın Yayladağı ilçesinde kaymakam vekilliği yaptı. 2009-2010 yılları arasında İngiltere’nin Reading Üniversitesinde yabancı dil eğitimi ve kamuda yöneticilik eğitimi yaptı. Karaisalı İlçesinde Kaymakam olarak görev yaptı. 2013 yılından 2015 yıllarında Diyarbakır'ın Hani İlçesinde Kaymakam olarak görev yaptı. 28 Haziran 2015 tarihli ve 29400 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2015/398 karar sayılı İçişleri Bakanlığı Atama Kararnamesi ile Bozova Kaymakamı olarak atandı. 22/07/2015 tarihinde Bozova ilçemizdeki görevine başlamıştır.

2009 yılından bu yana Türkçe Öğretmeni Ayşe Sarı ile evli ve iki çocuk babasıdır. 

Haber: Ali Aslan / www.balikligol.com 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..