Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Osman Baydemir konuyu meclise taşıdı

Osman Baydemir konuyu meclise taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Gümrük Hanında kesilen ağaçlarla ilgili meclise soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2016 Pazartesi 14:32
Osman Baydemir konuyu meclise taşıdı


Baydemir Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle Şanlıurfa Milletvekili Türkiye büyük millet mecli̇si̇ başkanlığına verdiği soru önergesinde, Haşimiye Meydanı Pınarbaşı Mahallesinde, Tarihi Gümrük Hanı içerisinde bulunan 2'si tescilli 3 çınar ağacının çürüdüğü gerekçesi ile kesilmesi kaygıları verici olduğunu söyledi.

Osman Baydemir soru önergesinde şunları söyledi :

Şanlıurfa il merkezinde yeşil alan gün geçtikçe azalmakta, şehrin tarihi sayılabilecek ağaçları kesilmekte, bu durum Urfa halkında kaygılar yaratmaktadır. Son günlerde yaşanan, ilimizin Haşimiye Meydanı Pınarbaşı Mahallesinde, Tarihi Gümrük Hanı içerisinde bulunan 2'si tescilli 3 çınar ağacının çürüdüğü gerekçesi ile kesilmesi ise bu kaygıları daha da arttırmıştır.
Orman Bölge Müdürlüğü'nün teknik elemanlarınca, ağaçların budanması, bakımı yapıldığı takdirde kurtarılabilecekleri ifade edilmesine rağmen kültürel mirasın sembolü haline gelmiş anıt çınarların kesilmesi kamuoyunun konu hakkında bilgilendirilmesini zaruri kılmaktadır. Urfa'nın kent kimliğinin önemli birer parçası olan yüzyıllık çınar ağaçlarının kesilmesi şehrin kendi tarihinden ve kimliğinden koparılmasıdır. Urfa kamuoyu, sorumluların, kesimleri gerektirecek geçerli sebepleri açıklamalarını, şayet bir hukuksuzluk var ise bunların giderilmesini beklemektedir.
Bu gerekçelerle;
1. Urfa ilimiz Tarihi Gümrük Hanında bulunan anıt çınar ağaçlarının kesimi kim/kimler tarafından yapılmıştır ?
2. Bahsi geçen anıt çınar ağaçlarının yaşı kaçtır ?
3. Kesim emrini veren yetkili kurum/kuruluş kimdir ? Hangi gerekçe ile kesim gerçekleştirilmiştir ?
4. Kesimler Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi yapılmıştır?
5. Uzman teknik personnel tarafından kurtarılabilinir denmesine rağmen bahsi geçen çınarların kesimini gerçekleştiren sorumlular hakkında gerekli idari soruşturmayı açmayı düşünmekte misiniz ?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ak Partili Gençlerden Vali Tuna’ya Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com