Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık OSM Hastanesine kayyım atandı, Kayyım ne demek?

OSM Hastanesine kayyım atandı, Kayyım ne demek?

Şanlıurfa OSM Hastanesinin SGK sözleşmesinin fes edilmesinin ardından kayyım atandı. 3 Kişiden oluşan kayyım bugün sabah göreve başladı

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 22:11
OSM Hastanesine kayyım atandı, Kayyım ne demek?

Şanlıurfa OSM Hastanesinin SGK sözleşmesinin fes edilmesinin ardından kayyım atandı. 3 Kişiden oluşan kayyım bugün sabah göreve başladı

Şanlıurfa OSM Hastanesinin SGK sözleşmesinin fes edilmesinin ardından yaklaşık 800 kişi işsiz kalmıştı. Şanlıurfalıları zor durumda bırakmıştı. 45 milyon dolar harcanarak yapılan OSM hastanesinin yeniden kiracı ve satış için müşteri beklerken bugün kayyum atandı. Edinilen bilgiye göre Akçakale Devlet Hastanesi Başhekimi Yılmaz Gerger, Av. Azmi Aldemir ve Nurettin Kalaylı OSM Hastanesinde Kayyım Heyetinde görevlendirilen 3 isim oldu.

 

KAYYUM NEDİR?

‘Kayyum’ kelimesi hukuki anlamda "Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" demektir. Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir.


KAYYUM NASIL ATANIR?

Kayyum, usulsüzlük yapıldığı belirlenen özel kurumlara ve şirketlere devlet el koyduktan sonra atanan yöneticidir. Kayyum, mahkeme tarafından atanır. Kayyum olarak atanan kişiler, makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevler dahilinde çalışmalarını yapar.

KAYYUMUN GÖREV VE YETKİLERİ NELERDİR?

Atanan kayyumun görevleri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görev yetkileri geçicidir. Kayyumun yetkileri atanmasına neden olan durumlarla sınırlıdır. Eğer kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi, yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir. Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir. Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmakla görevlidir.

Kayyum ataması 3 çeşit yapılır

Kayyum atamaları üç çeşit yapılır. Ergin kişilerin isteği üzerine kayyum ataması olabilir. Buna ‘İstek Üzerine Kayyımlık’ denir. Vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen hallerde, bir ilgilinin isteği üzerine de kayyım atayabilir. Buna da ‘Temsil Kayyımlığı’ denir. Son olarak da vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alır ve bazı hallerde yönetim kayyumu atar. Buna da ‘Yönetim Kayyımlığı’ adı verilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com