Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya ‘Ortadoğu’daki en önyargılı topluluk Urfa’dır’

‘Ortadoğu’daki en önyargılı topluluk Urfa’dır’

Şanlıurfa TYB’nin Cuma Sohbetlerinde İngiliz emperyalizminin Ortadoğu’ya girişi konuşuldu.

Giriş Tarihi: 31 Ocak 2013 Perşembe 19:38
‘Ortadoğu’daki en önyargılı topluluk Urfa’dır’

Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesinin ‘Geleneksel Cuma Konferansları’nın bu haftaki konuğu Harran Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Tahir Öğüt oldu. Yrd. Doç. Dr. Öğüt, “İngiliz Emperyalizminin Ortadoğu’ya Girişi” konusunda bilgiler verdi ve soruları cevapladı.

Yrd. Doç. Dr. Tahir Öğüt, “İngilizler bilinenin aksine Ortadoğu’ya 19. asırda değil 16. asırda gelmişlerdi. Bu asırda Kraliçe Elizabeth, The Levant Company şirketi kurar. Bu şirketin tüccarları, Osmanlıdan kopardığı ticari imtiyazlarla İstanbul, İzmir ve Halep’te ticaret yaparlar. Fakat bunlara sunulan imtiyazlar sınırlı idi. Bu tüccarlar ancak Halep’ten bir yere ayrılamazlardı. Fakat sonraları İngilizlerin tüccar kimliği ile bürokrat kimlikleri birleştirirler. Buralarda tüccarlık yapanlar İngiltere’de önemli mevkilere gelirler” diyerek İngilizlerin Osmanlı üzerinden Ortadoğu’ya gelişlerini şöyle anlatır;

“19. asırda Ortadoğu’ya özellikle Osmanlı üzerinden gelen İngilizler örgütlü bir şekilde heyet halinde gelirler. Heyette asker, mimar, botanikçi, tıp doktoru, sosyologlar, kimyager gibi meslek sahibi kimseler geliyordu. Mesela Botanikçiler Amanos dağında araştırmalar yaparak buradaki bitkilerin haritasını çıkarırlar ve bu bitkilerin Avrupa’da hangi hastalıkların tedavisinde kullanılacaklarını rapor ederler. Kimyacılar ise özellikle Musul ve Kerkük’te zengin petrol yataklarının yerlerini tespit eder ve buraların haritalarını çıkarırlar. Özellikle İngilizler kollonize çalışmalarını raporlarında da belirtirler. Okumuş-aydın-şehirli zümre ile iletişime geçmezler. Onlarla ittifak kurulmazlar. Daha çok aşiret reisi, ağa, şeyh, köylü gibi nüfuzlu insanlarla işbirliğine girerler. Bu insanları iltifatlandırarak işlerini kolaylaştırırlar. İngilizler, Birecik Tersanesinde getirdikleri demir aksamlı gemilerini Birecikli ustalar sayesinde tamir ederler. Bölgenin demir aksamlı gemileri İngiltere’deki demir gemilerden beş yıl sonradır. Bu geminin adı Euprates’tir. Yani Fırat gemisi. Bu gemi ile Birecik ve Basra arasında ticaret yapıp Basra körfezi ile beraber açık denizler vasıtasıyla buraların yer altı zenginlikleri İngiltere’ye taşınmıştır.”

İngilizlerin raporlarında Müslümanlar hakkında ilginç yorumlar olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Tahir Öğüt, “Ortadoğu’da asalet genetiğe dayanmaz, asaleti tayin eden İslam’dır. İngilizler raporlarında (mesela) Manchster ile Halep arasındaki suç oranlarını mukayese ederler. Derler ki; Halep’te herkesin evi açık, insanlar dükkanlarını kapatmadan camiye gidiyorlar. Oysa Manchster’de durum öyle değildir. Urfa ile ilgili 1830’da yazdıkları bir raporlarında da, ‘Ortadoğu’daki en önyargılı topluluk Urfa’dır’ denilmiş. Mesela; Urfa’ya gelen İngilizler Urfa Valisiyle görüşmek isterler. Dört gün beklerler fakat görüşemezler. Kaldıkları misafirhanenin sahibesi Ermeni’dir. Onlara ‘Vali, sizin Mehmet Ali Paşa’nın torunu olduğunuza dair bir şayia vardır diye görüşmekte tereddüt ediyor’ der. Ondan sonra heyet Diyarbakır’a gider” dedi.

Cuma sohbeti, tatlı sohbetler ve çay ikramı ile sona erdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com