Advert
Advert
Advert

Ortadoğu depremi Lübnan’ı salladı, Saad Hariri istifa etti

Kuzey Irak’ta “bağımsızlık referandumu” ile İran etkisini Irak’ta geriletmek isteyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve İsrail ittifakı, başarısız olunca ikinci denemeyi Lübnan’da yapmaya karar verdi. Lübnan Başbakanı Saad Hariri önceki gün ani bir kararla görevinden istifa etti.

Ortadoğu depremi Lübnan’ı salladı, Saad Hariri istifa etti
Ortadoğu depremi Lübnan’ı salladı, Saad Hariri istifa etti admin

Hariri istifa ederken açıklamaları ile İran’ı hedef gösterdi. Hariri’nin istifasının hemen ardından Riyad yönetiminin etkili bakanlarından Samir es-Sabhan’ın “İhanet ve düşmanlığın ellerinin kesilmesi gerek” açıklamasını yapması dikkat çekti.

Dikkat çeken zamanlama

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, önceki gün Lübnan ve Hizbullah’ın kendisine karşı suikast planladığını ileri sürerek Suudi Arabistan’da bulunduğu ziyaret sırasında Başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı. Saad Hariri babasının suikaste uğramasından önceki gibi bir ortam yaşandığını savunarak, “Benim hayatıma karşı korkakça bir komplo planlanmakta olduğunu sezdim” ifadelerini kullanmıştı. İstifasını açıklarken İran’ın Arap ülkelerine müdahalesini kınayarak “İran’ın bölgedeki elleri kesilecek” ifadelerini kullanan Hariri, kurduğu hükümet Aralık 2016’da meclisten güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden istifa etmiş oldu. İstifanın Kuzey Irak’taki başarısız “bağımsızlık referandumu” denemesinden hemen sonra gelmesi dikkat çekti. Irak’ta İran etkisine karşı Mesud Barzani’yi kullanmakta başarısız kalan BAE, Suud, İsrail ittifakı bu sefer, Lübnan’da Hizbullah’ı hedef alarak, İran’ın Akdeniz hattındaki etkinliğine darbe vurmanın peşinde.

İstifanın arkasında Trump ve Selman var

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifası, Suudi Arabistan ile İran yönetimleri arasında karşılıklı atışmalara neden oldu. Suudi Arabistan Körfez-Arap İşleri Devlet Bakanı Samir es-Sebhan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “İhanet ve düşmanlığın ellerinin kesilmesi gerek” ifadesini kullandı. Buna karşılık İran Dışişleri Bakanı Müsteşarı Hüseyin Şeyhulislam, istifanın arkasında ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın bulunduğunu, Lübnan ve bölgedeki tansiyonu yükseltmeyi amaçladıklarını belirtti. İran’ın Mehr haber ajansının açıklamalarını aktardığı Şeyhulislam, “İstifa, Hizbullah’la yüzleşmek için alınmış açık bir Suudi Arabistan kararıdır. Lübnan halkının onuruna saygı duyuyorsa ve onu korumak istiyorsa Hariri’nin istifasını Lübnan’dan yapmasını temenni ediyoruz, başka bir ülkeden değil” dedi.

KAYNAKYENİŞAFAK

Saad Hariri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır