Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP Örnek proje hayata geçiriliyor

Örnek proje hayata geçiriliyor

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2010 Salı 15:27
Örnek proje hayata geçiriliyor


Konuyla ilgili Uğur Plaza'da basın toplantısı düzenleyen GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer, projenin 194 bin TL bütçesinin olduğunu ve 18 ay süreceğini belirtti. Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'de toplam 180 Kız Meslek Lisesi mezunu kızın eğitilmesinin proje faaliyetleri içerisinde yer aldığını kaydeden Doğruer, "Proje, Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında destekleniyor. Projenin gerekçesini; bölgede, erken çocukluk özel eğitim hizmetlerinde yetersizlik yaşanması, bu yetersizliğin azaltılmasına ve hizmet niteliğinin artırılmasına ihtiyaç duyulması oluşturuyor. Ayrıca, kız meslek lisesi mezunlarının, işgücü piyasasında aktif rol üstlenememeleri, özel gereksinimli çocuklara, erken yaşlarda eğitim vererek onların engelinin en aza indirilmesi de gerekçelerden. Bu nedenle bölgemizde gerçek erken çocukluk özel eğitimi sunulamamaktadır. Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerinde bulunan kurumlarda yapılan incelemeler, erken çocukluk alanında sertifikası olan eğitimci sayısının yok denecek kadar az olduğunu göstermektedir. Buradan hareketle GÜNDER, bu projeyi önermektedir" dedi.


Projenin uygulanması ile erken çocukluk özel eğitim hizmetleri konusundaki farkındalığın artacağına dikkat çeken Doğruer, "Özel gereksinimli çocuklara, nitelikli erken çocukluk özel eğitim hizmetleri verilecektir. Proje; nitelikli elaman yetiştirme anne baba eğitimi konularında kalıcı kalıcı gelişmeler sağlanacaktır. Projenin uygulanmaması ise dünyada yaşanan bunca gelişmeye rağmen bölgede erken çocukluk özel eğitimi konusunda farkındalık oluşturamayacaktır. Çocuklar, kaliteli erken çocukluk özel eğitim hizmeti alamayacaklardır. Uzun dönemde bölgede özel eğitime ihtiyacı bulunan çocukların yetersizliklerinin ve özel eğitim gereksinimlerinin daha fazla artmasına yol açacaktır. İleri yıllarda özel eğitim hizmetlerine daha çok kaynak aktarılmasını gerektirecektir. Alt yapısı hazır olan kız meslek lisesi mezunlarının istihdam edilmemesi, ciddi iş gücü kaybına yol açacaktır" diye konuştu.


Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerinde sivil toplum kuruluşu ve yerel yönetimlere seminerler düzenleneceğini ifade eden Doğruer, "Projemiz; kadın, genç ve engellileri içermekte olup, ülkemizde, bölgemizde toplumsal adalet, ekonomik katılım, toplumsal katılım boyutlarında katkı sağlayacaktır. Erken çocuk özel eğitim hizmetlerinin nitelik ve niceliği artırılacak, alanda farkındalık oluşturulacak ve kız meslek lisesi mezunlarına istihdam imkanı sağlayacaktır" görüşlerini dile getirdi.

İHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com