Advert
Advert
Advert

Org. Başbuğ: Ordu Allahın evini bombalarmı?

Org. Başbuğ: Ordu Allahın evini bombalarmı?
Org. Başbuğ: Ordu Allahın evini bombalarmı?

 Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Silahlı Kuvvetler'in talimnamelerinin hücumla ilgili bölümlerinde, ''Allah Allah'' diye askere taarruz ettirildiğini belirterek, ''Nasıl olur da TSK camiyi bombalattırmayı düşünür. Bu vicdansızlıktır'' dedi. Başbuğ, ''Biz diyoruz ki demokrasilerde en ideal husus iktidarların seçimlerle, demokratik yöntemlerle yer değiştirmesidir'' derken, ''Darbe iddialarının gündemde kalmasından kim menfaat sağlıyor?'' diye sordu.

Başbuğ, bugüne kadar TSK içinde bilgi sızdırmalar kapsamında açılan soruşturma sayısının 61 olduğunu belirterek, bunlardan 9 tanesinin yargı safhasına dönüştüğünü, 3 yıl hapis cezası alan bir subayın da TSK'dan uzaklaştırıldığını bildirdi. Başbuğ, şu anda 10 kişinin de bu suçlamalardan tutuklu olduğunu söyledi.

"Sızan bilgiler üzerinde eklemeler ve değiştirmeler var" diyen Başbuğ, "Darbe planlarını sızdıranlar ne fayda sağlıyor sorulmalı" sorusunu yöneltti.

Başbuğ, ''Balyoz Planı''na ilişkin iddiaların 7 yıl önceki bir tatbikat planı çerçevesinde olduğunu ifade ederek, iddialarla ilgili soruşturmanın sonuçlarının en kısa zamanda açıklanacağını bildirdi.

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, Balyoz Darbe Planı iddialarına Kazım Karabekir'in sözleriyle değerlendirdi.

Başbuğ, "Vatandaş gerçeği ara, öğren! Yanlış bilgi felakettir. Önce her işin hakikatı aranmalı. O zaman kendi yolunu bulabilirsin." dedi.

Başbuğ, "2003'te icra edilen seminerle ilgili bir gazeteye iddialar yansıdı. Seminer 7 yıl çönce biraz insaflı ve sabırlı olmak lazım. Her iddiayı inceliyoruz. Kara Kuvvetleri detaylı inceleme yapıyor. Bir hafta içinde sonuçlanmasını bekliyoruz. Bizdeki belgeleri inceliyoruz. İncelememiz kabul etmek anlamına gelmez. Bugün A dediğimizi yarın B diyemeyiz. Kimse bizden bunu beklemesin. Gerçeği tüm açıklığı ile ortaya koyacağımızdan emin olabilirsiniz.

Vicdansızlara sesleniyorum. Allah Allah diye taarruz  ordu Allah'ın evi camiye bomba koyar mı, bomba atar mı? Talimnamemizde var. Bugün bile ordumuz Allah Allah diyerek eğitim yapıyor. İddialar vicadansızlık lanetliyorum. TSK'nın sabrının bir sınırı var. Bu ordu hala elinde silah sınırda bekliyor. Siz bu orduyu nasıl böyle itham edersiniz.

Bizi kimse başka ülkelerin ordularının yerine koymaya kalkmasın. Biz ne Güney Amerika'da bir ülkenin ordusuyuz, ne de Kafkaslarda bir milletin ordusuyuz. Tamam sorunlar var. TSK'ya karşı bazı çalışmalar var.

Ana gündem oldu ama darbe iddialarından hicap duyuyorum. Demokrasilerde iktidar demokrasi ile el değiştirir. Darbe olayları artık geride kaldı, herkes ders aldı. " şeklinde konuştu.

Ahmet Demir / www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu