Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Ordudan, Ahmet Hakan sakalına tolerans

Ordudan, Ahmet Hakan sakalına tolerans

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2010 Çarşamba 12:47
Ordudan, Ahmet Hakan sakalına tolerans

Askeri gazino, orduevi ve tesislere sakallı giriş yasağını yumuşatma çalışması başlatıldı. Atılacak adımlar şöyle

Askeri gazino, orduevi ve tesislere sakallı giriş yasağını yumuşatabilmek için çözüm arayışına giren Genelkurmay Başkanlığı, Orgeneral Başbuğ'un talimatıyla bir çalışma başlattı. Askeri kaynaklar, yasakların en aza indirilip daha hoşgörülü bir uygulamaya gidileceğini söylüyor.

Genelkurmay Başkanlığı, uygulamada büyük sıkıntılar yaratan askeri gazino, orduevi ve askeri tesislere sakallı giriş yasağını yumuşatmak için çözüm arayışına girdi. Bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bilgisi ve talimatı üzerine bu konuda mevzuatın değiştirilmesi için Genelkurmay Karargâhı'nda çalışma başlatıldı. Bu çalışma çerçevesinde, sakallı olduğu ve kılık kıyafetleri nedeniyle vatandaşlara karşı çok katı uygulanan yasaklar, daha hoşgörülü bir tutumla değiştirilecek.

Daha hoşgörülü olacak

Askeri kaynaklar, "Uygulamada karşılaşılan sıkıntıların giderilmesi, hiç değilse en aza indirilmesi için neler yapılabilir diye mevzuata bakılıyor. Bu konuda bir çalışma yapılıyor. Ancak, ‘mevcut uygulama tavsadı, gevşedi sakallılar da alınıyor' demek için erken. Çalışma bir sonuçlansın, hep beraber göreceğiz. Bu aşamada, daha hoşgörülü bir uygulama olacağı söylenebilir" dedi.

Hastanelerde farklı

Bakan-milletvekili, emekli general-amiral, subay, şehit babası-yakını da olsa sakallılar askeri gazino, orduevi ve askeri tesislere alınmıyor. Ancak, askeri hastanelere girişte sakallı-türbanlı da olsa kısıtlama en aza indirilmiş bulunuyor. GATA Hastanesi'ne girişte, daha önce sıkı izlenen ve dini sembol olarak görülen "sıkmabaş" usulü başörtülüler, eskiden olduğu kadar sıkı takip edilmiyor.

‘7 yıl önce kös kös döndüm' diye yazmıştı

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, önceki gün yayınlanan ‘Bir maruzatım var İlker Başbuğ Paşa' başlıklı köşe yazısında, sakal yasağıyla ilgili yaşadığı bir olaydan örnek vermiş, son olarak da Meclis'te taburda meydana gelen bir olayı aktararak, şunları yazmıştı: "Orgeneral İlker Başbuğ'a sesleniyorum: Belki ‘kural' diyeceksiniz, belki ‘kaide' diyeceksiniz. Ama bu tür kural ve kaideler bana çok saçma geliyor. ‘Sakalın var, giremezsin' ya da ‘top sakalın var, giremezsin' türü yaklaşımları gülünç buluyorum. Sizin de bu tür komik kural ve kaidelere saplanıp kalabileceğinize ihtimal vermiyorum. Belki haberdar değilsinizdir diye anlattım. Eğer siz de rahatsız olduysanız, şu işe bir el atın lütfen.Yok, bir rahatsızlık duymadıysanız, canınız sağolsun, oraya da gitmeyiveririz."

Süleyman Denirkıran / Hürriyet

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com