Advert
Advert
Advert

Ordu yolları kesti Suriye'den kaçış zor

Ordu yolları kesti Suriye'den kaçış zor
Ordu yolları kesti Suriye'den kaçış zor
 Türkiye’ye geçişlerin artması üzerine askerlerin sınıra yerleştiğini anlatan sığınmacılar, kaçmak isteyenlerin üzerine ateş açıldığını söyledi. Devlet Başkanı Esed’in bugün hem yaşanan son gelişmeler hem de reform süreciyle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Sınıra yakın bölgeleri çevreleyen Suriye ordusu, Türkiye’ye kaçışları önlemek için sert tedbirlere başvuruyor. Hatay’daki kamplara sığınmayı başaran Suriyeli görgü tanıklarının anlattıklarına göre ülkede yaşananlar ürkütücü boyutlara ulaştı. Askerler, insanların ihtiyaçlarını gidermek için köyden şehre inmelerine dahi izin vermiyor. Şehre inmeye çalışanlar, anında gözaltına alınıyor. Suriye ordusu sınırın birkaç kilometre ötesindeki Bdama köyünün giriş ve çıkışlarını da kapattı. Askerlerin köyde rastgele ateş açması üzerine onlarca kişinin Bdama’dan kaçtığı belirtiliyor.

Suriye tarafında evlerini terk edenlerin oluşturduğu kamplarda kalanların sayısı 5 bini geçti. Burada kalan Suriyeliler, köylere karargâh kuran askerlerin sınıra yaklaşanları vurduğunu anlattı. Dün, Türkiye sınırına yakın Deir ez Zor çadırkentinde 65 yaşındaki Fadıl Fayda’nın keskin nişancılar tarafından vurulması da bu bilgiyi doğruladı. Yaralı, sınırdan Türk ambulanslarıyla alınarak Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sınırda bu gerginlikler yaşanırken, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in, bugün reform süreci konusunda halka hitap etmesi bekleniyor.

Türkiye’deki kamplarda kalanların geride kalan akrabalarından aldıkları bilgilere göre Suriye ordusu sınırın birkaç kilometre ötesindeki Bdama köyünün giriş ve çıkışlarını kapattı. Askerlerin köyde rastgele ateş açması üzerine onlarca kişi Bdama’dan kaçtı. Suriye’den Türkiye’ye 3 gün önce geçen Nur, Suriye’de bir Muhaberat mensubunun askerler tarafından yanlışlıkla öldürüldüğünü belirterek, "Askerler yanlışlıkla öldürdükleri kendi adamlarının suçunu bile bize atıyor." dedi. Nur, askerlerin de kendi aralarında tartıştığını ifade ediyor. İsmini vermek istemeyen bir Suriyeli ise, "Şehirler boşaltıldı. Şehirde silahlı insanlar var diyorlardı. Ne oldu o silahlı insanlara?" diye sordu. Aynı kişi televizyonlarda Türkiye’ye giden insanların terörist olduğunun iddia edildiğini belirterek "Buradaki insanların yarısı çocuk, diğer yarısı kadın. Bunlar nasıl terörist olabilir?" şeklinde konuştu. Yeni gelenler arasında yolda yürürken askerler tarafından vurulanların olduğunu belirten bir Suriyeli de, "Bana inanın, gerçekten buradaki insanlar silahlı değildi." dedi.

Önceki gün Türkiye’ye giriş yapan Muaz, askerlerin köydeki insanları zorla Beşşar yanlısı gösterilere götürdüğünü anlattı. Muaz, askerlerin kendi yakınlarını tehdit ettiğini belirterek "Ya ölürsünüz ya da Beşşar için gösterilere katılırsınız." dediğini belirtti. Fraylah kentindeki akrabalarını aradığını belirten Hassan ise onların askerler tarafından gösteri yapmaya zorlandığını ifade etti. Akrabalarının ölümle tehdit edildiğini belirten Hassan, "Biz akrabalarımıza bu gösterilere katılmamalarını istedik. Onlar da memnun değiller, ancak buna mecburlar." dedi.

Güvenlik güçleri arasında çatışma var

El Cenudiye şehrine büyük bir askeri yığınak yapıldığını belirten Suriyeliler, "Oradaki askerler, bölge insanına çok nazik davranıyormuş. Hatta yemeklerini bile yiyorlarmış. Çünkü buradaki askerlerin çoğu 18-19 yaşında gençler ve kendilerinin de akrabaları o şehirde yaşıyor. Yani ordunun tümü aynı değil." değerlendirmesinde bulundu. Askerler arasında çeşitli çatışmalar da olduğunu belirten Suriyeliler muhaliflere ateş açmak istemeyen askerlerin diğer güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü de iddia etti. Suriye hükümetinin öldürülen askerleri "muhalifler öldürdü" şeklinde yansıttığının da altını çizdiler.

Bu arada Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Deir ez Zor kentinde 65 yaşındaki Fadıl Fayda isimli vatandaş Suriyeli askerler tarafından ayağından vurularak yaralandı. Hasta sınırdan Türk ambulanslarıyla alınarak Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sınır ötesinde yaşayan Suriyeliler, yaralı vatandaşın keskin nişancılar tarafından vurulduğunu iddia ediyor. Yine sınır kentlerinden Dama’da ise üç kişinin Suriyeli Muhaberat askerleri tarafından darbedildiği iddia edildi.

Esed’in açıklaması bugün

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in, ülkedeki son gelişmelerin yanı sıra reform süreci konusunda açıklamalarda bulunmak üzere bugün halka hitap etmesi bekleniyor. Üç aydan fazla bir süredir yönetime karşı protestoların sürdüğü ülkede Esed’in yapacağı konuşmada birçok konuda radikal kararlar açıklaması bekleniyor. Esed’in, siyasi partiler kanununun yanı sıra ülkeyi Baas Partisi’nin yöneteceği ile ilgili anayasanın 8. maddesinin kaldırılması gibi konularda bazı vaatlerde bulunması bekleniyor.

Arap basını, iki günden bu yana Türkiye’nin Suriye’ye özel bir temsilciliği vasıtasıyla Beşşar Esed’e ’uyarı mektubu’ göndereceğini yazıyor. Ankara ise bu haberleri reddetti. Zaman’a konuşan üst düzey bir yetkili, "Böyle bir planlama yok, kaldı ki şu aşamada buna ihtiyaç da yok." dedi. Yetkili, Suriye lideri Esed’in Özel Temsilcisi Hasan Türkmani’nin hafta içinde Ankara’da iki gün boyunca temaslarda bulunduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: "Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bizzat Şam’a giderek Sayın Esed’le görüşmüştü. MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Başbakan’ın talimatıyla Şam’da temaslarda bulunmuştu. Başbakan ile Esed telefonda görüşüyorlar. Suriyeli temsilci üç gün önce Ankara’daydı. Şu anda buna neden ihtiyaç olsun ki? Şu aşamada böyle bir plan ya da düşüncemiz yok." SERVET YANATMA ANKARA

Suriyeli sığınmacıların sayısı 10 bini geçti

Tunus’ta başlayan, ardından Mısır’da devam eden Ortadoğu’daki halk ayaklanmaları Suriye’de de etkisini gösterdi. Beşşar Esed yönetiminden reform bekleyen halk sokaklara döküldü. Yönetimin göstericilere karşı sert tedbirler alması üzerine ise son zamanlarda ülkeden kaçışlar başladı. Özellikle sınırdaki Bdama köyünden Hatay’a girişler hızlandı. Sığınmacılar için Türkiye tarafında oluşturulan çadırlarda kalanların sayısının 10 bini aştığı belirtiliyor. Orhan Sarıkaya / Zaman

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!