Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Olaylardan olumsuz etkilenen koçerler barış çağrısı yaptı

Olaylardan olumsuz etkilenen koçerler barış çağrısı yaptı

Son zamanlarda bölgede artan şiddet olaylarından olumsuz etkilenen, yaylalarda göçebe hayatı yaşayan koçerler (göçerler) "Artık yeter! Barış istiyoruz" dediler.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2015 Cuma 19:01
Olaylardan olumsuz etkilenen koçerler barış çağrısı yaptı

Son zamanlarda bölgede artan şiddet olaylarından olumsuz etkilenen Bitlisli koçerler, barış çağrısı yaptı. Yaylalarda hayvancılıkla geçimini sağlayan koçerler “Artık yeter! Barış istiyoruz” dediler.

Yaşayan olaylardan memur, yolcu taşıyan firma sahipleri, inşaat sektöründe çalışan müteahhit, taşımacılık sektörü, dükkan çalıştıran esnaf, dağda hayvancılık yapan göçebelere kadar herkes olumsuz etkileniyor.

Yaşanan olayların en büyük mağdurları ise sivil halk oluyor. Özellikle yaylalarda ve dağlarda göçebe hayatı yaşayan koçerler, en çok etkilenen kesimlerden biri oluyor. Yaşanan şiddet olaylarından dolayı kendilerinin ve hayvanlarının can güvenliği olmadığını dile getiren koçerler, bir an önce şiddet olaylarının durdurulmasını istiyor.

Bitlis merkeze bağlı Yücebaş (Hartikoh) Köy yayasında kalan koçerlerden İzzettin Alpağut, tüm Müslümanların kardeş olduğunu, kardeşler arasındaki bu şiddetin bir an önce son bulması gerektiğini belirtti.

Alpağut, şöyle konuştu: “Biz barış istiyoruz. Bu kadar annelerin, babaların ve kardeşlerin gözyaşı dökmesini istemiyoruz. Bizler zaten kardeşiz. Bu kardeşliğimizin arasına nifak girmesini arzulamıyoruz.  Çanakkale’de dedelerimiz beraber savaştılar. Orada şehit oldular. Biz Türkler ve Kürtler kardeşiz. Birbirimize kız verip almışız. Et ile tırnak gibiyiz. Biz birbirimizden ayrılmayız.” dedi.

Sıdık İmaç ve Cemal Alış ise artık bu dağlarda silah seslerini duymaktan rahatsız olduklarını ve barut kokusu yerine yaylalardaki çiçek kokusunu koklamak istediklerini vurgulayarak, “Bu ülke hepimize yeter. Kardeşçe yaşamak istiyoruz.  Bu yaylalarda korkuyla değil, güvenle gezmek istiyoruz. Neden kendi topraklarımızın üzerinde korkuyla yaşayalım? Artık yetmedi mi bu kadar insan katledildi? Bunların hiçbirinin olmasını istemiyoruz. Hiç kimse ölmesin. Hiçbir anne ve baba evlat acısıyla yaşamasın.” diye şiddet olaylarına tepki gösterdiler. (Şükrü Tontaş - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com