Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Olaylar inşaat sektörünü de vurdu

Olaylar inşaat sektörünü de vurdu

Yaşanan şiddet olayları birçok sektör gibi inşaat sektörünü de vurdu. İşlerinin yüzde 10'a kadar düştüğünü belirten inşaatçılar, bu yüzden iş yapamadıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2015 Çarşamba 12:45
Olaylar inşaat sektörünü de vurdu

Yaklaşık bir senedir devam eden gerginliklerin tüm iş sektörlerini olumsuz yönden etkilediğini belirten inşaatçılar, en büyük zararın inşaat sektörüne olduğunu belirttiler. 

İnşaat sektöründe malzeme satan Kahraman Rüzgar, geçen sene 6-8 Ekim olayları, 7 Haziran seçimleri ve seçimler sonrası hükümetin kurulamamasıyla yaşanan son olayların en çok inşaat sektörünü etkilediğini söyledi.

Büyük inşaatların tamamıyla durduğunu belirten Rüzgar, “Bölgenin durumu parlak olmadığından yatırımcılar yatırım yapmaktan çekiniyor. İşlerimiz tamamen durma noktasındadır. Özellikle bölgede 6-8 Ekim olayları ve sonrası tüm sektörlerde olduğu gibi bizde iş yok. Bu olaylar en çok inşaat sektörünü vurdu. Malzeme satışından inşaat yapılışına kadar işler yüzde 10’a kadar düşmüş. Olaylar devam ettikçe işlerin rayına oturacağına inanmıyorum. Elimizde başka çare kalmadığından önümüzdeki seçime umutla bakıyoruz.” dedi.

“Yerli iş adamları bile bölgeye yatırım yapmaktan çekiniyor”

Batman ve bölgede inşaat sektöründeki yatırımları değerlendiren Rüzgar, “Bir sene öncesine kadar yatırımcılar Batman’a yatırım yaparlardı. Şimdi bölgenin yerli iş adamları bile Batman ve bölgeye yatırım yapmaktan çekiniyorlar. Olaylarla birlikte inşaat sektörlerinin durgunluğu demir fiyatlarını düşürdü. İnşaat malzemeleri arasında özellikle demir doların ve işin yükselişi-inişiyle alakalıdır. İşin artmasıyla demirin fiyatı yükselir, düşmesiyle de fiyatta iniş olur. Bu durumda demir fiyatı, yüzde 20’si dolara, yüzde 80’ni ise işin olup olmamasına bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektöründe işlerin yüzde 10’a düşmesinin bir sebebinin de hava manya planı olduğunu vurgulayan Rüzgar şunları söyledi: “Batman’da daha önce alınan arsalar 8-9 katlı olarak alındı. Yaklaşık son bir sene hava manya etkisiyle neredeyse 2-3 kata kadar düşmesi inşaat sektörünü etkiledi.” (M. Sait Çelik - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Son Dakika! İbrahim Ayhan Gözaltına alındı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com