Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Okuyucu yorumu pahalıya patladı

Okuyucu yorumu pahalıya patladı

Cuma günü asistanımız beni telefonla aradı.Prof. Haber 7 den Prof. Dr. Osman Özsoy yazdı:"Lütfen, internet ortamında yazıp çizerken dikkatli olmaya özen gösteriniz."

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2012 Salı 09:49
Okuyucu yorumu pahalıya patladı
Çok zorda olduğunu ifade eden bir okuyucuya telefon numaramı vermek istemediğinden, eğer mümkün olursa telekonferans sistemi ile kendisi ile görüştürebileceğini söyledi.

“Bağla bakalım...” dedim.

Okuyucu beni İstanbul Çağlayan Adliyesi’nden arıyordu.

Sesinden oldukça zorda olduğu belliydi ama, açıkça söyleyeyim, kendisi için yapabileceğim birşey de yoktu. Şikayetçi olmam hasebiyle konu benimle ilgili gibi görünse de, tamamen benim dışımda işleyen bir süreçti. Mailler tehdit de içeriyorsa, siz davacı olmaktan vazgeçseniz bile, kamu davası olarak süreç otomatik olarak işlemeye devam ediyor. Daha önceki pek çok örneğinde olduğu gibi, bundan kurtuluş yok. Ceza almaları ve tazminat ödemeleri yüzde 100 gibi...

Çoğu defa yaptığımız gibi, çok ağır hakaret içeren bir e-maili direkt savcılığa intikal ettirmiştim. Hiçbir şikayet karşılıksız kalmıyor. Aradan uzun zaman geçse bile, samanlıkta iğne arar gibi arayıp buluyorlar. Nitekim değişik ad ve soyadla açılmış bir e-mail adresinden bana gönderilmiş olmasına rağmen, titiz bir iz sürme ile 2-3 yıl sonra da olsa elle koymuş gibi bulmuşlardı.

İnternet ortamında herşeyin özgürce yazılıp çizilebildiğini sanan ve bu düşünce ile yorum ve eleştirilerinde ölçüsüz hareket eden pek çok okuyucu ciddi hapis ve tazminat talepleri ile karşı karşıya kalıyor.

Bugüne kadar cevap verdiğim okuyucu e-maili sayısı 24 Bini aştı. Şahsen ben, çok ağır eleştirilere bile usulünce cevap vermişimdir. Fakat iş hakarete gelince, üstelik bu hakaret benim yazımı vesile ederek belli sosyal çevreleri hedef alıyorsa ve özellikle de saygın insanlara çok büyük saygısızlık içeriyorsa, konuyu kesinlikle savcılığa intikal ettiriyorum.

Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda karşılaştığımız gazeteci Ali Bulaç da, ağır hakaret içeren pek çok e-mailin çıktısını almış, bir dosya halinde savcılığa ulaştırmak üzere hazırlık yapıyordu.

Okuyucuların hakaretlerinden yüklüce tazminat kazanan yazarlar biliyorum. Geçtiğimiz günlerde bunlardan biri, “kazandığım paralarla evin banyo ve tuvaletini yeniden yaptırdım. Bunları harcamak için aklıma daha mantıklı bir yer gelmedi, bu paralarla hayır bile yapılmaz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” iddiasıyla 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Fazıl Say, halkın kutsal saydığı değerlere karşı hakaretlerini Twitter üzerinden yapmış. Öyle laflar etmiş ki, bir sanatçıya yakıştığını söylemek mümkün değil. İşin içine hakaret girince, yargı kesinlikle kayıtsız kalmıyor.

Okuyucu yorumlarının oluşturduğu hukuki sorunlar hakkında bugüne kadar sizlere hiç bilgi aktarmamıştım. Fazıl Say’ın karşılaştığı hukuki sorun nedeniyle, genel bir bilgi verme amacıyla bugün bu konuyu buraya taşımanın yararlı olabileceğini düşündüm

Bir başka okuyucunun durumu...

Üzülerek ifade etmek gerekir ki, ölçüsüz yorumlar çok sayıda okuyucu için daha sonra büyük bir sorun teşkil ediyor. Hem internet güvenliği, hem de yazılara yapılan yorumlarda özen gösterilmesi gereken hassasiyetlere dikkat çekme açısından, geçtiğimiz Çarşamba günü bir okuyucudan gelen maili, sadece isimleri perdeleyerek aynen buraya aktarıyorum. * * *

From: ........ ..............

Sent: Wednesday, May 23, 2012 6:33 PM

Subject: Prof. Osman ÖZSOY

Osman Bey,

23.05.2012 tarihi itibariyle 11:00 sularında, şahsınıza 2010 yılında internet üzerinden yapılan hakaret e-postası sebebiyle ...... Adliyesinde C. Başsavcısı’na, hakareti yapan şahsın benim kullanıcısı olduğum internet servis sağlayıcısı üzerinden internete girmesi sebebiyle tanık olarak ifade verdim.

Savcının bana söylediğine göre (Mehmet ......) ve Sakarya ....... ilçesinde olduğu belirlenen (Metin ......)’nin hakaretleri eden şahıslar olduğu ve bu şahısların hakaretleri farklı bilgisayarlardan farklı telefon hatları üzerinden ettikleri belirlenmiştir.

Hakareti ettikten belirli bir süre sonra benim sınırsız kullanımlı olan ve apartman kullanımı için şifresiz ve kotasız internet servis sağlayıcımdan internete girerek kendi e-postalarına ulaştıklarının hareketleri görülmüştür.

İnternet servis sağlayıcısı benim evimin telefon hattına bağlı olduğundan dolayı C. Başsavcısı ifademi aldığını belirtti.

Ben de bu şahısları tanımadığımı internet hattımın mp3 video gibi dosya paylaşımlarına istinaden açık olduğunu ve ilgili e-posta hesaplarımın adıma kayıtlı olmadığını belirttim.

Ben 3 yıldır bankacılık sektöründe olan ve interneti yalnızca müşteri arama portalı için İTO üzerinden giren bir ticari uzmanım. Savcılığa ifade vermek için bile bankama bir gün boyunca savunma vermek zorunda kaldım. Siz de takdir edersiniz ki, dolandırıcılık ve sahtekarlık servisinden çağrıldığım için iş akdimin feshedilebileceği, hatta memur bile olamayacağım söz konusu olabilir. Durumun benimle alakası olmamasına rağmen bu mağduriyeti bir gün içinde yaşadım.

Eyüp’te ikamet ettiğim ev Almanyada yaşayan teyzemin oğlunun üstüne. Kira vermeden kalıyorum. Bu tebligat olayı üstüne polis savcı arasında yaşanan gitgel sebebiyle evden çıkartılmam bile söz konusu olabilir.

Savcı Bey bu telefon hattının daha önce annemin adına kayıtlı olduğunu ve gerekirse onun da ifadesini alabileceğini söylediler. Annem 55 yaşında hastalığı olan bir kadındır. Biz ailecek ne savcı yüzü ne de karakol yüzü görmedik. Böyle bir durumun yaşanması hem iş olarak hem ailevi ve hem de psikolojik olarak bir gün içerisinde beni gerçekten yıprattı.

Size hakaret edenlerin bulunması için elimden gelen bilgi varsa Savcı Bey’le paylaşacağım. Fakat telefon numarası üzerinden yapılan bu sorgulama neticesinde bilgim ve ilgim olmamasına rağmen benim ve ailemin mağdur olacağı aşikar. Ben ne Mehmet ......’i ne de Metin .......’yi tanıyorum. Eğer bu şikayetinizi telefon numaram üzerinden değil de bu iki şahıslar üzerinden yapılırsa ben de mağduriyetimi gidermiş olacağım.

..... Üniversitesinde Finans bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Bir gün derslerinizden ya da konferanslarınızdan istifade etmek isterim. Dilerseniz de bir gün şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu mağduriyetimi göz önünüzde tutmanızı ve lütfen dikkate almanızı istirham ederim.

Selam ve dua ile kalın.

......... ........ / Uzman Yardımcısı ......... Şubesi

* * *

Hiçbir okuyucunun, konunun direk ya da dolaylı muhatabı olarak bu durumlara düşmesini istemem. Bir hatırlatma için bile olsa böyle bir yazı kaleme almak istemezdim. Fakat görüyorum ki, internette sınırsız özgürlük var sanan pek okuyucu, yorumları nedeniyle giderek artan oranda hukuki sorunlarla karşılaşıyorlar. Bu nedenle bir hatırmatma sadedinde paylaşmak istedim.

Hakaret yerine, yazıya katkıda bulunan eleştiri, her iki tarafa da daha çok yarar sağlar. Şahsen ben, okuyucuların maille gönderdikleri yorumlarındaki katkılarından da çok yararlanıyorum.

Lütfen, internet ortamında yazıp çizerken dikkatli olmaya özen gösteriniz.

Hele değişik isimlerle mail hesabı alarak, muhataba hakaret içeren mail göndermekle kendinizi gizleyemezsiniz.

Aman dikkat ediyorum...

Prof. Dr. Osman ÖZSOY - Haber 7

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazetecilerden Siverek Kaymakamı Demirel’e ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com