Advert
Advert
Advert

Okullarda rapor derdi kalkıyor

Okullarda rapor derdi kalkıyor
Okullarda rapor derdi kalkıyor

18nci Milli Eğitim Şurasında kadın yöneticiler için norm kadro verilmesi ve okullara kadın müdür yardımcısı zorunluluğu getirildi. Şurada, lise son sınıf öğrencilerinin, üniversite sınavlarına son bir veya iki hafta kala rapor alıp okula gelmeme sorununu önlemek içinde öğrencilere, ailelerinin izni dahilinde devamsızlık hakkı verilmesi yönünde karar alındı.

Türkiyede 5 yılda bir gerçekleştirilen Milli Eğitim Şurasına katılan ve şuranın Genel Kurulunda Divan Kurul Üyesi olarak görev alan Selçuk Üniversitesi Eğitim Öğretim Koordinatörü Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, kasım ayı başında yapılan ve 5 gün süren müzakerelerde yaklaşık 220 karar alındığını belirtti.

Kararlar arasında kadın yöneticiler için norm kadro verilmesinin de bulunduğunu ifade eden Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, şunları söyledi:
Avrupada kadın yönetici oranı yüzde 76, Hollandada yüzde 60ların üzerindedir. AB ortalaması da yüzde 56dır. Ama Türkiyede bu oran yüzde 5lerin altında. Bu konuda bayanların ciddi anlamda yöneticilik kadrolarından mahrum olduğu görülüyor. Düzenlenen Milli Eğitim Şurasında bayanlara pozitif ayırımcılık getirildi. Şurada okullarda mutlaka bir müdür yardımcısının bayan olması kararı alındı. Müdürlük atamalarında bayanlara norm kadro verilmesi, müdür yardımcılıkları kadrolarından en az birine kadınların atanması kararı alındı.

RAPOR DERDİ KALKIYOR

Her yıl üniversiteye hazırlanan ve sınava girecek öğrenciler için sınav tarihleri yaklaştığı zaman rapor alma telaşı yaşandığını da hatırlatan Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, şurada öğrencilerin rapor alma derdininde sona erdirildiğini belirtti. Prof.Dr. Sünbül, Üniversitelere hazırlanan çocuklar şu an da rapor alıyor. Aileler de çocuklarına rapor alabilmek için hastane ve sağlık ocaklarının kapılarını çalıyor. Bu konuda bir sürü etik dışı uygulama oluyor. Çocuklar yalan söylemeye yönlendiriliyor. Hasta değilken hastayım diyebiliyor. Rapor alıyor. Bu sorunu çözmek için çocukların aile onayı ile okullara devamsızlığı konusunda ailenin görüşüne başvurularak devamsızlıklarının gözden geçirilmesi kararı alındı. Buna istemli devamsızlık diyoruz. Ailenin Benim çocuğum sınava hazırlanıyor. Çalışma ihtiyacı var ve benim kontrolümde okula gelemedi şeklinde beyanına bağlı olarak devamsızlık konusunda yeni düzenleme ortaya çıktı. Bu da çocukları hastanelerden, doktorlardan rapor almaktan kurtaracak diye konuştu.

MÜDÜRLER KENDİ EKİBİYLE GELİP GİDEBİLECEK

Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, Okul yöneticilerinin kendi yardımcılarını seçme ve atama yetkisi verildi. Müdürler aynı siyasi partilerde olduğu gibi kendi ekibiyle gelsin, kendi ekibiyle gitsinler anlayışı oluştu. Ayrıca şura kararları çerçevesinde tüm ilköğretim ve orta öğretim kurumlarına kendi bütçesini yapma ve uygulama fırsatı verildi. Şu an da bütün okulların ihtiyaçları merkezden karşılanmaya çalışılıyor. Nasıl yerel yönetimde belediyeler kendi bütçelerini oluşturuyorsa, okullarda kendileri oluşturacak dedi.

DOKTARA YAPAN MÜDÜRLER ÖDÜLLENDİRİLECEK

Prof. Dr. Ali Murat Sünbül, okul müdürlerini doktoraya yönlendirilmesi kararı alındığını ifade etti. Prof.Dr. Sünbül, Lisans üstü ve doktara yapan müdürler, ödüllendirilecek. Doktora yapmış müdürlere ders ücretleri yüzde 40 oranında zamlı verilecek. Master yapanlara yüzde 25 fazla verilecek. 5 yılda bir de müdürlere eğitim zorunluluğu getirilecek. Yaz aylarında, şubat tatillerinde eğitimden geçirilecek. Milli eğitim camiasında ve okullardaki bürokrasi azaltılacak. Bir faaliyet için 6 kalemden izin alınması gerekirken okul içi ve dışı uygulamalarda müdürler yetkilendirilecek. Ayrıca okullar yeni logalarını, marşlarını, amblemlerini oluşturup okul kıyafetlerini kendileri seçebilecek. Okul türü azaltılıp, meslek lisesi ve düz okul gibi branş sayısını arttıran, yaklaşımın ortaya konulması kararı alındı diye konuştu.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!