Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Okula Başlama Yaşına sağlık raporu ayarı

Okula Başlama Yaşına sağlık raporu ayarı

12 yıllık zorunlu eğitim düzenlemesinin en çok tartışılan "okula başlama yaşı" ile ilgili esneklik getirdi.

Giriş Tarihi: 22 Temmuz 2012 Pazar 10:11
Okula Başlama Yaşına sağlık raporu ayarı

Milli Eğitim Bakanlığı, okula başlama yaşını sağlık raporuyla belgelenirse 1 yıl erteleyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 yıllık zorunlu eğitim düzenlemesinin en çok tartışılan "okula başlama yaşı" için esneklik getirdi. 66 ayını doldurmuş çocuklar için sağlık kurumlarından, zihnen veya bedenen gelişmediğine ilişkin tıbbi rapor alınması halinde okula başlama yaşı bir yıl ertelenebilecek.

MEB, 18 yönetmelikte düzenleme yaptı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikler, kamuoyunda 4+4+4 diye bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminin nasıl işleyeceğine ilişkin düzenlemeler içeriyor.

Kamuoyunda okula başlama yaşının 5 yaşa çekilmesiyle birlikte başlayan tartışmalara da yönetmelikle son nokta koyuldu.

Buna göre, veli çocuğunun bedenen veya zihnen gelişmediğini sağlık kurumlarından alacağı sağlık raporuyla kanıtlarsa çocuk okula bir sonraki yıl kaydedilecek.

Daha önce çocuğun okula başlayabilmek için yeterince gelişip gelişmediğine okullarda müdür, öğretmen ve veli ortaklaşa karar verirken, yeni sistemde velinin uzman doktordan rapor alması gerekecek.

MEB yetkilileri, ilçe merkezlerine veliler tarafından gelen dilekçeler nedeniyle böyle bir kararın alındığını söyledi. Çocuğu 66 ayını doldurup okula başlaması gereken velilerin yaklaşık yüzde 5'inin, "O daha çok küçük" diyerek göndermek istemediği öğrenildi.

ANAOKULU VE ANASINIFI

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle de, anaokulunu, 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla açılan okul, ana sınıfını da 48-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla açılan sınıf olarak tanımladı.

Safure Canturk / SABAH

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com