Advert
Advert
Advert

"Öğretmenlik vicdan işidir"

SİİRT - Şubat 2016 atamalarında Siirt'te atanan 780 öğretmenin danışmanlık eğitimi programında konuşan Siirt Valisi, öğretmen mesleğinin vicdan işi olduğunu söyledi.

Şubat 2016 atamalarında Siirt’te atanan 780 öğretmenin danışmanlık eğitimi programını Kültür Turizm İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda öğretmen adaylarına hitap eden Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, öğretmenlik mesleğinin vicdan işi olduğunu ifade etti.

Göreve başlayan yeni öğretmenlere hitap eden Vali Mustafa Tutulmaz, Öğretmenliğin bir vicdan işi olduğunu ve sınıfta öğrencileriyle baş başa kalan öğretmenin aslında vicdanıyla baş başa kaldığını belirtti.

Öğretmenin sınıfta vicdanıyla baş başa kaldığını belirten Tutulmaz, “Göreve başlamadan önce herkes her türlü şartlarda çalışmaya hazır olduğunu belirtiyor. Ancak bu durum göreve başladıktan sonra değişiyor. Herkes bu kurallara uymak zorundadır. Bu kurallar  binlerce yıllık birikimin damıtılması sonucu konulmuş kurallardır. Herkes bu kurallara uymakla mükelleftir. Bunun bilincinde olmanız gerekiyor. Hiç kimse keyfi davranamaz Öte yandan öğretmenlik bir vicdan işidir. Sınıfta öğrencileriyle baş başa kalan öğretmeni denetlemek diğer devlet memurları gibi kolay değildir. Aslında öğretmen sınıfta vicdanıyla baş başadır.” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay da yaptığı konuşmada, ilde görev yapan öğretmenlerin kıdem ortalamasının ancak 17 ay olduğunu ve her yıl bu öğretmenlerin 3 de birinin değiştiğini belirterek, bakanlığın bu konuyu sona erdirmek için çalışma içinde olduğunu söyledi. (Muhammed Dayan-İLKHA) 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret