Advert
Advert
Advert

Öğretmen okulları günü kutlandı

Öğretmen okulları günü kutlandı
Öğretmen okulları günü kutlandı

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 163. Yıldönümü münasebetiyle Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından DSİ XV. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda kutlama programı düzenlendi.

 

Kutlama programına Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, okul müdürleri ve öğrenciler ile velileri katıldı.


             Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 163. Yıldönümü programında konuşan Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Halil Çiftçi, hedeflerinin okullarının kalitesini artırmak olduğunu belirterek, "Hedefimiz, okulda sevgi ve saygı ortamı içerisinde, eğitimimizi ve öğretimimizi, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi daha ileriye taşımak ve kaliteyi yükseltmektir. Bu konuda özellikle Öğrenci velilerimizin desteğini bekliyoruz ve bu desteğin başarımızı olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin de kutlama programında bir konuşma yaparak, öğretmen okullarının önemine değindi.

 

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ise, öğretmen okulları, eğitim ve öğretimde istenen seviyeye gelmemizde ve yetkin öğretmenler yetiştirilmesinde büyük bir ihtiyaç olduğunu belirterek, “Çünkü her okulun kendine göre bir karakteri bir yaklaşımı vardır. Öğretmen okullarının en önemli özelliklerinin başında idealist insanlar yetiştirmedeki başarısı gelir. Öğretmen tanımlarımızda en fazla üzerinde durmamız gereken sıfatlarsa fedakârlık ve idealistliktir.” Dedi.

 

Kendisi de “Gönen Öğretmen Okulu” mezunu olan Vali Okutan, o yıllarda öğretmen okullarının bu güne nazaran çok daha işlevsel olduğunu vurguladı. Her öğretmen okulunun geniş bir pratik sahasının olduğunun altını çizen Vali Okutan, “Bizler öğrenciyken okulumuz sınırları içerisinde tarımdan, hayvancılığa, fidancılığa varıncaya kadar pratik sahalarımız vardı. Bizler tavukçuluktan, arıcılığa, besicilikten, çiftçiliğe birçok alanda pratik dersler gördük ve fiilen bu işleri öğretmenlerimiz nezaretinde gerçekleştirdik. Bugün ilgi alanlarımızı oluşturan birçok özelliği o yıllarda kazandık. Benim hayvancılığa, tarıma ilgimin temelinde gördüğümüz bu dersler yatmaktadır” diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

Eğitimle ilgili problemlerin çözülmesinde bu paralelde öğretmen okullarına büyük bir ihtiyaç olduğuna işaret eden Vali Okutan, Yüksek Öğretmen Okullarının açılması gerektiğini belirtti.

 

Konuşmasının devamında Vali Okutan, “Öğretmen okulu edebiyatta, sanatta, sporda… her dalda en önemli yerlerde olmalıdır. Öğretmen okulları matematikte, fizikte, kimya da her bilim dalında en önde olmalıdır. Sürekli üretken, vatana, topluma, insanlığa katkıda bulunan bireyler yetiştirmelidir. Şu anda öğretmen okullarında okuyanların ne kadar şanslı olduklarını hatırlatmak isterim. İnşallah idealist ve fedakâr öğretmenlerimizden olurlar. Çünkü bütün meslek gruplarının bu kuruma ihtiyacı var. Öğretmenlik, peygamber mesleğidir. Ve bütün peygamberlerin en önemli özelliği öğretmen olmak ve kendinde olan doğru bilgileri insanlığa aktarmaktır. Eğer yakın geleceği düşünüyorsanız gül yetiştirirsiniz, ağaç yetiştirirsiniz; eğer asırları düşünüyorsanız insan yetiştirirsiniz diye genel bir tabir vardır. Bunu yapabilmenin en önemli yollarından biri de tabii ki öğretmen olmaktır.”

 

İkinci önemli bir husus daha vardır: “Atatürk, Fatih, Yavuz” dâhil bütün tarihi şahsiyetlerimize bakalım hepsinde kesinlikle öğretmen özelliği vardır. Bütün tarihi şahsiyetlerin bu özellikleri doğrultusunda liderlik yapmış ve toplumları, çağları etkilemişlerdir. Dikkat edin büyük şahsiyetler eğitime çok önem verirler ve öğretmenlik vasıflarını ortaya koyarlar.

 

Ülkenin gerçek değerlerini zenginliklerini hayatımıza katabilmemiz için eğitim seviyemizi yükseltmemiz gerekir. Biz eğitime ağırlık vereceğiz, eğitime ağırlık verirken nitelikli öğretmenler yetiştirmeye de önem vereceğiz. Bu sebepledir ki, öğretmen okullarını tekrar hayata geçirmek zorundayız. Burada tüm öğretmenlerimizin bu mutlu gününü kutluyorum.” Dedi.

 

             Program, okul öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro oyunun sahnelenip, şarkı ve şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

 

Bu arada Şanlıurfa’da Okul Öncesi Eğitimin güçlendirme projesi kapsamında; Milli Eğitim Bakanlığı, UNICEF ve Türkiye Özel Öğretim Kurumları Derneği ( TODER) ortaklaşa değerlendirmesi sonucunda, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan verilmek üzere Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından plaket gönderildi. Plaket alma törenine geçtiğimiz günlerde bakanların ilimizi ziyaret etmesi sebebiyle katılamayan Vali Okutan’ın plaketini dün akşam Milli Eğitim Bakanlığı adına Milli Eğitim Müdürü Hanefi Şahin takdim etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı