Advert
Advert
Advert

Öğrenciler üniversitede bostan kurdu

"Çukurova Kent Bahçeleri Projesi" kapsamında Çukurova Üniversitesi öğrencilerince üniversitede bostan oluşturuldu.

Öğrenciler üniversitede bostan kurdu
Öğrenciler üniversitede bostan kurdu

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından doğa dostu üniversite yerleşkeleri oluşturma amacıyla başlattığı  “Doğa Dostu Kent Bahçeleri Projesi” kapsamında Çukurova Üniversiteli öğrenciler bostan kurdu. ‘Tohumlar Kampüse’ sloganıyla başlayan proje amacının şehirde ekolojik yaşam için duyarlılığın arttırılmasını sağlamak olduğu bildirildi.

Projeyle ilgili bilgi veren ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi Emine Sarıgül, “Bu proje ile tüketimin yoğun olduğu şehirlerde tüketicinin dahil olduğu ekolojik çözümler üretilmesini, modeller yaratarak şehirde de ekolojik yaşam için duyarlılığın arttırılmasını, yerel tohumların öneminin anlaşılmasını, sağlıklı gıda üretimi ve doğa dostu bahçelerin kurulması ve bu bahçeler için sorumluluk alacak toplulukların organize olmasını hedefliyoruz.” dedi.

Gıdadan ulaşıma, enerji kullanımından tüketim alışkanlıklarına kadar birçok konuda gençler olarak tüketici değil türetici olmak istediklerini ifade eden Sarıgül, “En temel ihtiyacımız olan gıdanın kaynağından uzaklaşıyor; yediklerimizin nasıl, ne şartlarda, ne kadar üretileceğinin kararını başkalarına bırakıyoruz. Oysa sorumluluğu elimize almak ve üretim sürecine bir yerinden dâhil olmak hiç de zor değil.” şeklinde konuştu.

Çukurova Üniversiteli öğrencilerin öncülüğünde startı verilen projenin ikinci etabında ÇÜ Atlı Spor Kulübü’nün çevresinde bostan kurulurken projeye ÇÜ ile birlikte 4 üniversitenin daha destek verdiği belirtildi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü