Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim 'Öğrenciler sosyal medyanın zararlarından korunmalı'

'Öğrenciler sosyal medyanın zararlarından korunmalı'

Öğrencilerin sosyal medyayı kullanırken dikkatli olmaları gerektiğini belirten İkra-Der Başkanı Murat Arslan, çeşitli uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 5 Ekim 2015 Pazartesi 21:04
'Öğrenciler sosyal medyanın zararlarından korunmalı'

İkra Eğitim, Sağlık, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İkra-Der) Başkanı Murat Arslan, eğitim kurumlarında sosyal medya kullanımı ile alakalı getirilen kısıtlamaları İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği kararı doğru bulduğunu ve eğitim kurumlarında sosyal medyanın olmamasının taraftarı olduğunu belirten Arslan, “Şu anda toplum olarak, gençler açısından sosyal medya deyince Twitter ve Facebook öne çıkan araçlardır. Gerçekten Türkiye toplumu, özellikle gençler sosyal medyayı verimli kullanabiliyor mu? Buna evet diyecek hiçbir eğitimci, anne ve baba yoktur. Toplumun hangi kesiminden olursa olsun, hiç kimse gençlerin sosyal medya araçlarını sağlıklı bir iletişim aracı olarak kullandığına dair fikir beyan edemez.” dedi

“Eğitim ve öğretimin olduğu yerde sosyal medyanın olmaması gerekir”

Eğitim ve öğretimin olduğu yerde sosyal medyanın olmaması gerektiğine dikkat çeken Arslan, “Bugün gençler ne yazık ki günün 24 saatini sosyal medyada geçiriyor. Okul gibi bir ortamda eğitime odaklanması gerekirken, sosyal medya ile uğraşması, arkadaşları ile görüşmesi ve yazışması faydalı bir şey olsa biz deriz ki devam etsin. Fakat sosyal medya dikkati dağıtıp zamanın boşa geçirmesine sebep oluyor. Yine sosyal medya ve sanal arkadaşlıklar vasıtası ile insanlar aleyhinde olmadık iftiralar, suçlamalar gibi birçok sorun meydana geliyor. Eğitim-öğretim kurumlarında sosyal medyanın tamamen kaldırılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Çocukların eğitim ve öğretime odaklanması isteniliyorsa, sosyal medya ağının eğitim kurumlarından kesilmesi gerektiğini belirten Arslan, son olarak şunları söyledi: “Sosyal medya üzerinde farklı isimler ile farklı hesaplar açılabiliyor. Arkadaşına yönelik bir hakaret, okula yönelik bir olumsuz haber oluşturma ve paylaşımda bulunabilir. Bu da ayrı bir sorundur. Sonuçta biz eğitim ve öğretimin sağlıklı olmasını, çocuklarımızın eğitim ve öğretime odaklanmasını istiyorsak, sosyal medya ağını eğitim kurumlarından kesmek zorundayız. Sosyal medyada en büyük sorun ahlaka uymayan, edebe uymayan paylaşımların yapılması ve zaman israfıdır. Sosyal ağ, sosyal ilişkilerden kopuk ve sanal âlem üzerine kurulmuş bir hayattır.”  (Emrah Deniz/Hamza Adiyaman-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

BAŞKAN EKİNCİ, GELECEĞİN LİDERLERİYLE BİRARAYA GELDİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com