Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'ODTÜ Rektörü derhal istifa etmelidir'

'ODTÜ Rektörü derhal istifa etmelidir'

ODTÜ'de namaz kılan öğrencilere yönelik saldırılara tepki gösteren Adana Genç Memur-Sen Adana İl Temsilciliği, saldırılara göz yuman Rektör ve yönetimin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 17:04
'ODTÜ Rektörü derhal istifa etmelidir'

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kütüphane mescidinde namaz kılan öğrencilere yönelik sopalı ve benzeri cisimlerle yapılan saldırıya tepkiler artarak devam ederken bir kınama da Adana’dan geldi.

Genç Memur-Sen Adana İl Temsilciliği tarafından düzenlenen ve onlarca STK’nın destek verdiği basın açıklamasında, mescit basan saldırganlar kınanırken bu olaylara göz yumduğu iddia edilen ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’ın bir an önce istifa etmesi gerektiği vurgulandı.

Memur Sen İl Binası’nda gerçekleşen basın açıklamasında ilk söz alan Memur Sen İl Başkanı Mehmet Sezer, ODTÜ’de sürekli dindar öğrencilerin hedef alındığı çirkin saldırılar gerçekleştiğine dikkat çekti. Bu tür saldırıların inanç ve fikir özgürlüğüne yönelik olduğunu ifade eden Sezer, üniversite yönetiminin ise buna göz yumarak suç ortağı olduğunu söyledi. Mescitte namaz kılan öğrencilere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu dile getiren Sezer, bu saldırıya karışanlar ile buna göz yuman yönetim hakkında hukukun gereklerinin yapılmasını istediklerini kaydetti.

Daha sonra basın açıklamasını okuyan Genç Memur Sen Adana İl Temsilcisi Gökhan Yıldırım, elinde kalem yerine çivili sopa olanların öğrenci olamayacağını belirtti. ODTÜ’de daha önce de stant açan öğrencilere yönelik benzer olayların yaşandığını hatırlatan Yıldırım,  son saldırının ise direk inanç ve ibadet özgürlüğünü hedef alan bir linç girişimi olduğunu ifade etti. Saldırganları ‘vandallar’ olarak niteleyen Yıldırım, bu kişilerinin asıl mekânının bilim ortamı değil, orman olduğunu söyledi.

Yaşanan son olayla birlikte halen Üniversite Rektörü’nün istifa etmemiş olmasını eleştiren Yıldırım, “Rektör ve yönetimi istifa etme yetisini kullanmazsa YÖK devreye girmelidir. YÖK, uluslararası sözleşmelerin, yasaların ve YÖK Mevzuatı’nın ilgili hükümlerin doğrultusunda öğrencilerimizin, gençlerimizin ve milletimizin beklediği görevden alma, soruşturma açma, disiplin ve ceza hukukunun gereğini yapmalıdır.” diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasına onlarca sivil toplum kuruluşu da destek verdi. (Ayhan Kaya-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suriyeli genci dövüp bunu paylaştı-Tepkiler çığ gibi büyüdü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com