Advert
Advert
Advert

Nusaybin'de verilen molada halk ilçeden kaçıyor

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir günlük kısmi olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağı saat 16.00'dan itibaren yeniden başlayacak. Günler sonra evlerinden dışarı çıkabilenler temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için açık işyerlerine akın etti. Bu arada ilçeden göç de devam ediyor.

Nusaybin'de verilen molada halk ilçeden kaçıyor
Nusaybin'de verilen molada halk ilçeden kaçıyor

Nusaybin Kaymakamlığı tarafından 14 Aralık Pazartesi günü Abdulkadirpaşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Yenişehir Mahallesi ve Dicle Mahallesi’nde alınan sokağa çıkma yasağı geçici olarak kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağı saat 16.00’dan itibaren yeniden başlayacak.

Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından halkın, temel ihtiyaçlarını karşılamak için çarşıya akın ettiği görülürken, açık olan market ile dükkânların önünde uzun kuyrukların oluştuğu görüldü. Açık olan fırınların ise halka ekmek yetiştiremediği ve birçok kişinin ekmek alamadan evlerine döndüğü görüldü.

Bazı vatandaşların geçici sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını fırsat bilerek diğer il ve ilçelerde bulunan akrabalarının yanına gitmek için yollara çıktığı görüldü. İlçeyi terk eden aileler, “Elektrik ve su yok. Çocuklarımız hastalandı. Yasak başlamadan akrabalarımızın evlerine sığınmaktan başka çaremiz yok.” dediler.

İlçedeki mahalle aralarında yer yer çöken evler, roket ve mermi izleri, kopan elektrik telleri, patlayan su şebekelerini görmek mümkün. Ancak hendek ve barikatların olduğu gibi durduğu gözlemlendi. Çatışmalarda onlarca eve kurşunlar isabet ederken işyerleri ve araçlar da hasar gördü

Halkın büyük sıkıntı çektiğini dile getiren Selman Kurt, “İlk önce elektrikler kesildi, sonra su da kesildi. Çoluk çocuk perişan oldu. Bugün çarşıya çıktık, herhalde saat 16.00’dan sonra tekrar sokağa çıkma yasağı uygulanacak ve biz de alışveriş yapıyoruz. Halk büyük bir sıkıntı çekiyor. Bir an önce bu sıkıntının bitmesini istiyoruz. Birçok yerde hendekler olduğu gibi duruyor.” diye konuştu. (M. Salih Keskin - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı