Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Nüfus cüzdanını kaybedenler ceza ödemeyecek

Nüfus cüzdanını kaybedenler ceza ödemeyecek

Nüfus cüzdanlarını kaybedenlere kesilen 90 liralık ceza, Meclis Başkanlığı'na sunulan yeni torba kanun teklifiyle kaldırılıyor.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2016 Cuma 10:00
Nüfus cüzdanını kaybedenler ceza ödemeyecek

Meclis Başkanlığı'na sunulan yeni torba kanun teklifiyle bazı cezaların oranı düşürülürken nüfus cüzdanlarını kaybedenler ile doğum olayını süresi içinde bildirmeyenlere uygulanan idari para cezası kaldırılıyor.

Yeni torba kanun teklifiyle ayrıca gerçeğe aykırı yerleşim yeri veya cüzdan talep belgesi veren köy ve mahalle muhtarlarının 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasına ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılıyor.

Teklifin yasalaşmasıyla adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezası 480 liradan 80 liraya, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanan idari para cezası ise 963 liradan, 500 liraya indiriliyor.

Teklifte kimlik kartında yer alacak biyometrik veriyle ilgili de düzenleme yapılacak. Buna göre, kimlik kartında yer alacak biyometrik verinin türü, niteliği ve alınma yaşı Bakanlıkça belirlenecek. Biyometrik verisi alınacak kişilerin şahsen müracaatı esas olacak. Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartı müracaatı veli veya vasileri ile bildirim yükümlülüğü bulunan kişiler tarafından yapılacak. Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Artık E-devletten Alabileceksiniz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com