Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya NSA Ve GCHQ'dan ortak yasadışı faaliyet

NSA Ve GCHQ'dan ortak yasadışı faaliyet

Edward Snowden'ın açıkladığı en son belgelere göre, NSA ve İngiliz istihbarat servisi GCHQ'nun ortak hareket ederek, 'Define Haritası' adı verilen programla, internetteki tüm faaliyetleri takip etmeyi amaçladıkları ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 15:19
NSA Ve GCHQ'dan ortak yasadışı faaliyet

Edward Snowden'ın açıkladığı en son belgeler, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) internetin tamamını haritalandırmak amacıyla bir program geliştirdiğini ortaya koydu.

İnternetin tamamını haritalandırılıyor

Edward Snowden belgelerine göre, NSA internetin derinlemesine haritasını çıkarmasını amaçlıyor. Define Haritası adı verilen program ile internete bağlı her cihaz, her lokasyon ve her andaki faaliyetin tespit edilmesi hedefleniyor.

Yönlendiriciler bile tespit ediliyor

Veri akış kanallarını belirleyecek harita üzerindeki her türlü cihaz ve başta yönlendiricilerin (router) de tespit edilmesi amaçlanıyor.

Define Haritası küresel internetin neredeyse gerçek zamanlı interaktif haritasını çıkarmayı hedefliyor. Define Haritası, ilk olarak Kasım 2013'te duyurulmuş ancak ABD'li istihbarat yetkilileri yaptıkları açıklamada 'projenin gözetleme için değil, bilgisayar ağlarını anlamak için kullanıldığını' belirtmişti.

Siber savaş haritasını temsil ediyor

Define Haritası'nın hedefleri arasında ise Alman GSM operatörü T-Mobile'ın sahibi Deutsche Telekom ve bir diğer Alman telekomünikasyon firması Netcologne olduğu öne sürüldü.

Telekomünikasyon şirketlerinin yanı sıra, iletişim uyduları işleten Steller, Cetel ve IABG gibi şirketler hedef olarak seçilenler arasında.

NSA'nın hedef alınan şirketlerin veri ağlarını gözetlemeyi ve veri akışını denetlemeyi hedeflediği, ayrıca müşterilerin cihazlarına ulaşan veriler üzerinde de casusluk yaptığı öne sürüldü. (Ömer Özbey-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com