Advert
Advert
Advert

Nokiaya Microsofttan dev transfer

Nokiaya Microsofttan dev transfer
Nokiaya Microsofttan dev transfer

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, Olli-Pekka Kallasvuonun yerine dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsofttan Stephen Elopu getirdi.

Microsoftun iş bölümünün başkanlığını yapan, daha önce Juniper Networks, Adobe Systems, Macromedia ve Boston Chicken gibi şirketlerde üst düzey görevlerde bulunan Elop, Nokiadaki görevine 21 Eylülde başlayacak.

Kanadalı Elop, Kanadanın Ontario eyaletindeki Hamilton kentinde McMaster Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği ve yönetimi eğitimi aldı.
Finlandiyalı Nokiada 1982 yılında çalışmaya başlayan Kallasvuo, Nokia Siemens Networks yönetim kurulunda icra yetkisi olmayan yönetici olarak kalacak ve 4,6 milyon avro tazminat alacak.

Nokianın iki defa kar uyarısı yapması ve bu yıl hisselerinin yüzde 20den fazla değer kaybetmesi, Kallasvuonun görevinden ayrılması için artan baskıyla karşı karşıya kalmasına yol açtı.

Nokia Başkanı Jorma Ollila yaptığı açıklamada, Nokia yönetim kurulunun, Elopun şirketin tam potansiyelini anlamak için doğru endüstri deneyimi ve liderlik becerilerine sahip olduğuna inandığını belirtti.

Mayıs ayından itibaren şirketin üst yöneticisini değiştirme çabası içinde olduklarını belirten Ollila, Elopun güçlü yazılım geçmişi ve değişim yönetiminde ispatlanmış sicilinin, şirketin dönüşümünün tamamlanmasında değerli varlıklar olacağını ifade etti.
Cep telefonu satışlarında yüzde 33 piyasa payıyla dünya lideri olmayı sürdüren Nokia, bu yıl küresel cep telefonu piyasasının yüzde 10 büyüyeceğini, ancak kendi büyümesini sabit kalacağını tahmin ediyor.

Nokia, cep telefonlarından müşterilerine müzik ve video indirme, navigasyonel harita ve oyun hizmetleri sunarken, küresel online piyasasının bu yıl 100 milyar avroya ulaşacağı ve bu piyasada aktif kullanıcı sayısının 2011 yılına kadar 300 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Merkezi Finlandiyanın başkenti Helsinki yakınındaki Espoo bölgesinde bulunan Nokia, dünya çapında 130 bin kişiye istihdam sağlıyor.


Etiketler:  Nokia Microsoft 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır