Advert
Advert
Advert

Neyin çıkardığı sırlı melodi büyülüyor

Neyin çıkardığı sırlı melodi büyülüyor
Neyin çıkardığı sırlı melodi büyülüyor

Mesnevihan duyurur Mevlanayı/ Mevlana dile getirdi bu Nayı/ Nay inleyerek yırttı perdeleri/ Perde kalktı coşturdu zerreleri/ Zerreler ilahi Raksla buldu can/ Can Semada kavuştu cana o an... dizelerinde de anlatıldığı gibi Mevlevi müziğinin baş enstrümanı ney, çıkardığı sırlı melodiyle seslendiği dinleyicilerini asırlardır büyülemeye devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Hazreti Mevlananın mesnevinin ilk 18 beyitinde, ney remzini kullanarak olgun insanı anlatması nedeniyle, ney enstrümanının Mevleviler arasında manevi bir değeri bulunuyor. Mevlevi müziğinin baş enstrümanlarından biri olan neyden çıkan Hu sesi Allahın nurlu nefesinden, ruhları yaratışını ve ruhların topraktan yapılmış bedene girmesi için çıkarttığı sırlı melodiyi simgeliyor.

NOTALARIN TAŞIDIĞI HİSLER ORTAKTIR

Neyzen Kudsi Erguner, dünyanın her yerinde müziğin dilinin değil, notaların taşıdığı hislerin ortak olduğunu, hislerin yaşanılışına göre anlatımın farklılaştığını söyledi.

Erguner, müziğin kültürlere göre farklılıklarının olduğunu, bu farklılıkların müzik adına korunması gerektiğini belirterek, müziğin yaşanılan kültür ortamında şartlandığını ifade etti.

Kültürel şartlanmaların her ülkede yaşanabildiğini dile getiren Erguner, şartlanmaların temasında ney sesinin sesinde ve sedasında derin bir estetik olduğunu anlattı.

Erguner, son zamanlarda müziğin çalınması için müsait olmayan seslerin kullanıldığını belirterek, bu tür çalışmalarda müziğin ritminin bozulduğunu kaydetti.

Alaturka müzikte doğal seslerin yer aldığını, bu seslerin Hazreti İsadan önceki dönemde Avrupa hariç bütün dünyada kullanılan ses sistemi olduğunu ifade eden Erguner, Dünyanın her yerinde müziğin dili değil, notaların taşıdığı hisler ortaktır. Hislerin yaşanılışına göre anlatım farklılaşır diye konuştu.

Erguner, eski dönemdeki müziğin, herhangi bir millete ait olmadığını, ses fiziğinde yer alan en doğal ses aralıklarının bulunduğunu ifade ederek, tabii müzikte bir oktavda 48 sesin, batı müziğinde ise 12 sesin yer aldığını söyledi.

NEY MEVLEVİLİKTEN BESLENİR

Neyzen Kudsi Erguner, enstrümanların kendi başına bir alet olmadığını ve hepsini besleyen konuların bulunduğunu belirterek, Ney, Mevlevilikten beslenir. Tasavvufun müziği beslemesi ile insanın tasavvuftan beslenmesi önemlidir dedi.

Neyin bir kamış parçasının içi boşaltılarak yapıldığını anlatan Erguner, Ney görünüşte vardır, ama asıl önemli olan onun üfleyenidir. Bazı insanlar ney gibidir. İçleri boşaltılmıştır, yani söyledikleri kendilerinden değil, ilhamla gelen ilahi üflemedir diye konuştu.

Erguner, tasavvufun binlerce eserden beslendiğini belirterek, son dönemlerde yurt dışındaki kaynaklara yönelinmesiyle tasavvufa kötülük yapıldığını kaydetti.

Arabesk kültürün toplumun her alanını etkilediğini anlatan Erguner, sadece Mesnevide 24 bin beyit olduğunu, Mevlananın eserlerinin toplumun elit kültürüne hitap ettiğini, ancak kimsenin Mevlevi kültürünü öğrenmediğini ifade etti.

RAMAZANDA CAZ KONSERLERİ

Pariste yaşayan ve konser vermek üzere İstanbula gelen Erguner, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen Ramazanda Caz Konserlerinin sonuncusunun Topkapı Sarayında vereceği Islam Blues adlı konser olduğunu belirtti.

Kudsi Erguner, konserde kendi eserlerinden oluşan dinleti sunacağını belirterek, Bu tür projelerde kendi yazdığım eserleri kendim çalmayı seviyorum dedi.

Gelecek ay Bizanstan İstanbula adlı yeni bir projeye başlayacaklarını, İtalyada sahnelenecek bu proje kapsamında bir Bizans korosu ile 15 kişilik hafız korosunun sahne alacağını dile getiren Erguner, bu projenin ilgi görmesi halinde İstanbulda da dinleyicilere sunulabileceğini sözlerine ekledi.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret