Advert
Advert
Advert

Netanyahu'ya İsrailli askerlerden şok mektup

İsrail istihbaratından sorumlu 43 asker, Başbakan Netanyahu'ya yazdığı mektupta, şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetmeyen sistemin içinde yer almak istemediklerini bildirdi.

Netanyahu'ya İsrailli askerlerden şok mektup
Netanyahu'ya İsrailli askerlerden şok mektup

İsrail ordusun en donanımlı personelinden oluşan 8200 numaralı biriminde görev yapan ve gözetim, iletişim ve bilgilerin istihbarat birimiyle paylaşılmasından sorumlu olan 43 asker,  Başbakan Netenyahu’ya yazdıkları mektupta, İsrail'in işgal ettiği topraklarda Filistinlilere yönelik hak ihlallerinde yer almak istemediklerini belirtti.


Askerlerin mektubunda, "Şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetilmiyor. Milyonlarca insanın haklarını inkar ederek, temiz bir vicdan içinde bu sisteme hizmet etmeye devam edemeyiz" ifadeleri yer aldı.

Mektubun yayımlanmasının ardından İsrail’in Kanal 10 televizyonuna konuşan askerler, "Biz 8200 biriminin gerçek amacını yeni anlıyoruz. 'Kendini savunma' bu birimin amaçlarından biri olabilir. Ama asıl amaç, Filistin nüfusunu kontrol altında tutmak. Filistin nüfusunu kontrol altına almak için ordu, Filistin'in yaşam alanına sızar. Bu birimde çalışıyorsanız bunu rahatça görebilirsiniz." çarpıcı ifadeleri kullandı.


Askerler ayrıca,"Bizim saldırdığımız insanlar terörist değildi. Onlar intihar saldırıları düzenleyen, tünel kazan kişiler değildi. Bütün Filistinliler düşman değildir, ancak bizim birimimiz, her bir Filistinli'yi İsrail'in düşmanıymış gibi bir operasyon yürüttü." şeklinde konuştu.


Askerler Kanal 10 televizyonu aracılığıyla diğer meslektaşlarına seslsnerek, kendilerine katılmaları çağrısında da bulundu.

8200 numaralı birimde görev almış eski bir komutan olan Tuğgeneral Hanan Gefen, mektubu yazan askerleri kendilerine (İsrail ordusu) duyulan güveni ayaklar altına almakla suçladı.

İsrail'in Strateji İşleri Bakanı Steinitz  ise, askerlerin NSA'in eski sistem analisti Edward Snowden'dan etkilendiklerini ileri sürerek hedef saptırmaya  çalıştı.


Netanyahu İsrail asker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!