Advert
Advert
Advert

Neden HDP yöneticileri orada yoktu?

Arınç, Suruç'taki patlamayla ilgili olarak "HDP'nin yöneticileri her gün 3 eylem yapıyor. Acaba bu grubun içinde neden yoklardı?" diye sordu

Neden HDP yöneticileri orada yoktu?
Neden HDP yöneticileri orada yoktu?

Bakanlar Kurulu sonra açıklamalarda bulunan Bülent Arınç, Suruç'ta meydana gelen terör saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Suruç Belediyesi'nin polise engel olduğunu belirten Arınç, "Suruç'ta her gün 3 gösteri yapılıyor ve HDP'nin yöneticileri yapıyor. Acaba bu grubun içinde neden yoklardı? Gerekçelerini öğrenmek isteriz" dedi.

Bülent Arınç, Suruç'ta saldırı öncesine ilişkin yeni bilgiler de paylaştı. Polisin ikinci bir arama yapmasına belediye yetkilerinin 'burası güvenlidir' diyerek izin vermediklerini söyledi.

SURUÇ BELEDİYESİ İZİN VERMEMİŞ

Arınç, 'polis neredeydi' diyenleri eleştirerek; "Otobüslerle gelmiştir bu insanlar, masumane bir amaçla geldiklerini biliyoruz. Yani Kobani'yle dayanışma içinde olacaklar, bu şiddet içermeyen bir gösteridir, bizim de kabulümüzdür. Sadece otobüslerden indikleri zaman polis arama yapmak istemiştir, kendilerinin de müsadesiyle arama yapılmıştır. Sadece birkaç tanesi polis merkezine davet edilmiş, kimlik tespitinin ardından onlar da serbest bırakılmıştır. Sonra Suruç Belediyesi'nin Amara Kültür Merkezi'ne girmişledir. Orası korunaklı bir yerdir, duvarları vardır. Polis 'Aradan zaman geçti, tekrar arama yapalım' dediğinde belediye görevlileri kesinlikle izin vermemişlerdir. 'Burası bizim bölgemizdir, güvenlidir' demişlerdir. Sonra da o grubun arasında giren birisi, sırtını ağaca da yaslamak suretiyle hem kendi hayatına hemde 32 canımızın hayatını kaybetmesine yol açan eylemi yapmıştır. İlk aramada olmayan bu kişi, bu belediyenin bahçesine nasıl girmiş, bu açıklamayı yapan insanların arasında nasıl sızmış, bu patlayıcıyı nasıl patlatmıştır? Amara Kültür Merkezi'nde güvenlik kameralarının 10 aydır kullanılamadığı yönünde. Güvenlik kameralarının 10 aydır çalışmadığı yerde belediye arama yapılmasına izin vermiyor.

ARINÇ'TAN KRİTİK SORU

"Ölenlerin arasında ne belediyeden bir yetkili var, ne de HDP il ve ilçe yönetileri var. Bunların o topluluk içine özel olarak sokulmadığı, uzakta bırakıldıkları da ayrı bir istihbarat konusu. Şimdi bütün bu soruların cevaplarını bulacağız. Halbuki bütün kayıtlar gösteriyor ki Suruç'ta hergün en az 3 tane gösteri yapılıyor. Ve hepsini yapanlarda HDP'nin yöneticileri. Acaba bu grubun içine neden gelmediler, neden katılmadılar? Neden orada yoklardı?" diye konuştu.

Kaynak : Haber7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır