Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam "Nasıl bir cami istiyorsanız gelin birlikte belirleyelim"

"Nasıl bir cami istiyorsanız gelin birlikte belirleyelim"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gençleri ibadethanelere çekmek için camilerin işlevini gözden geçireceklerini, din görevlilerinin gençlerle daha iyi bir diyalog kurması için yeni bir dil inşa edeceklerini ifade etti.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2014 Salı 14:13

 “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinliklerine bugün start verildi. Kocatepe Camii Fuar alanındaki açılış programında, “Cami ve Gençlik” kampanyası hakkında gençlere ve din görevlilerine hitap etti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gençleri camiyle buluşturmak için başlattıkları kampanyanın amacının salt cami cemaatinin sayısını arttırmak değil, camiyi gençlerin anlam arayışına cevap verebilen bir mekân olarak yeniden tasarlamak olduğunu belirtti.

Bu yılki etkinliklerde, “Cami ve Gençlik”, “Şehrin kalbinde buluşalım”, “Geç kalma, genç gel” ve “Cami gençlerle daha güzel” gibi sloganların kullanılacağı kampanya boyunca; Hz. Peygamber döneminden bu güne, cami ve gençlik ilişkisi, günümüz gençliğinin nasıl bir cami ve din görevlisi tasavvur ettiği konuları masaya yatırılacak.

“Camiye gelin, dünya kelamını birlikte konuşalım”


Birinci amaçlarının gençlerin camilere daha kolay ulaşımını sağlamak olduğunu ifade eden Görmez,  “İkinci amacımız din gönüllülerimizin gençlerle yeni bir dil inşa etmelerine yardımcı olmak. Kullandığımız dil gençlerin dili değil. Gençler farklı dil kullanıyorlar. Zira gençlik dönemi sorgulama çağıdır. Fakat biz camide ne sorulara cevap veriyoruz, ne de sorgulamalara muhatap oluyoruz. Üçüncü gayemiz cami cemaatini gençlerin dâhil olmak isteyeceği bir sosyal ortam,  doğru iletişim ve bilgi elde edebilecekleri bir donanımına sahip kılmaya çalışmak. Özellikle orta yaşlı cemaatin kendini caminin sahibi, gençleri ve kadınları ise misafir görmesi doğru değil. Her şeyden önce camiler Allah’ın evidir. Cami cemaatinin gençlere karşı sık sık yanlış kullandığı; “Evlat camide dünya kelamı konuşulmaz” ikazına karşın biz gençlere “camiye gelin, birlikte dünya kelamını konuşalım, diyoruz.” dedi.

13 Ekim Pazartesi başlayan etkinliler,  19 Ekim Pazar günü gerçekleşecek “gençlik paneli ve cami görevlileri” çalıştayı ile sona erecek. 18 Ekim Cumartesi günü ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hacı Bayram Camii’nde gençlerle beraber sabah namazını eda edecek. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

2017 yılı hac kuraları çekildi-öğrenmek için tıklayınız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com