Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi "Narenciye Tarımı" konulu panel düzenlendi

"Narenciye Tarımı" konulu panel düzenlendi

"60. Yılda Narenciye Tarımı ve Uluslararası Tehdidin Narenciyeye Olan Etkisi" konulu panel yapıldı.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2014 Pazartesi 07:16

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın 60. etkinlikleri kapsamında “60. Yılda Narenciye Tarımı ve Uluslararası Tehdidin Narenciyeye Olan Etkisi” konulu panel yapıldı.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube toplantı salonunda gerçekleşen panelin açılışını yapan Panel Yöneticisi Prof. Dr. Bülent Özekici, Adana’nın polikültür tarımın en yaygın yapıldığı geniş alanlardan biri olduğuna dikkat çekerek; “Adana yüzölçümü bir milyon 403 bin hektar olup, 539 bin hektarlık tarım alanı ile Türkiye’nin önemli bir tarım bölgesidir” dedi.

Turunçgillerin anavatanı Uzakdoğu
Daha sonra söz alan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu, Dünya'da 40 derece kuzey enlemi ile 40 derece güney enlemi arasında Turunçgil yetiştiriciliği yapıldığını belirterek, “Kuzey yarı kürede üretilen turunçgiller dünya üretiminin yüzde 75’ini (98 milyon ton), Güney yarı kürede üretilen turunçgiller ise Dünya üretiminin yüzde 25’ini (33 milyon ton) oluşturmaktadır” dedi.

Turunçgillerin anavatanının Uzakdoğu (Çin, Hindistan….) olduğunu, Çin ve Hindistan’dan Ortadoğu’ya geçtiğini (M.Ö. 2000) ve Ortadoğu’dan da Anadolu’ya yani Türkiye’ye geldiğini (M.Ö. 1000-1500) söyleyen Yeşiloğlu, Anadolu’yu da gezen ünlü gezgin İbn Batuta’nın 1335’te yazımını tamamladığı “Seyahatname”sinde Ege’de ve Antakya dolaylarında yetiştirilen turunç ve limon ağaçlarından övgüyle söz ettiğine dikkat çekti.

Ülkemiz narenciye sektörünün yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretim ile Akdeniz bölgesindeki önemli narenciye üreticisi ülkelerden bir tanesi olduğuna vurgu yapan Akdeniz Yaş Meyve - Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak; “Narenciye iç tüketimi AB ülkelerinin narenciye tüketimi ortalamasının altında olan Türkiye için narenciye ihracatı büyük önem arz etmektedir. Son yıllarda komşu ülkelerde yaşanan siyasi karışıklıklardan ihracatımızın etkilenmemesi söz konusu olamaz.”

Hasadın yıla yayılması
Panelde son konuşmacı olan Adana Turunçgil Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tekin ise, narenciye sektöründe ciddi bir rekabetin yaşandığını belirterek, erkenci çeşitler, hasadın tüm yıla yayılması ve nakliyede yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ile narenciye üreticisinin özellikle Avrupa pazarında elinin güçleneceğini söyledi. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com