Reklamı Geç
Advert
Advert

"Narenciye için yeni pazarlar bulunmalı"

​Rusya krizi nedeniyle Çukurovalı narenciye üreticisinin tedirgin olduğuna dikkat çeken Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, narenciye için yeni pazarlar bulunması gerektiğini ifade etti.

Rusya ile yaşanan siyasi ve sonrasında gelişen ekonomik kriz nedeniyle Çukurovalı üreticinin haklı olarak büyük tedirginlik yaşadığını belirten Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, narenciye için yeni pazarlar bulunması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın girişine izin vermeyeceği yaş sebze ve meyve ürünleri nedeniyle üreticilerin ve ihracatçıların kara kara düşünmeye başladığını kaydeden Tümer, Rusya’ya gerçekleşen yıllık 500 milyon dolarlık narenciye ihracatının büyük bölümünün Çukurova Bölgesi’nden karşılandığını, krizin sona ermemesi durumunda çiftçi ve ihracatçının ekonomik çıkmaza sürükleneceğini vurguladı.

“Narenciye ürünlerinin elde kalmaması için acil önlem alınmalı”

Çukurova Bölgesi’ndeki ihraç ürünü portakal ve greyfurdun Rusya tarafından alınmayacağının bildirildiğini dile getiren Tümer, “Çiftçimiz ve ihracatçımız mağdur edilmemeli. Narenciye ürünlerinin elde kalmaması için acil önlem alınmalı. Anılan ürünlerin yurt içinde tüketilebilmesi için girişimler bir an önce başlatılmalı” dedi.

“Yeni pazarlar bulunmalı”

Hasadı beklenen portakal ve greyfurtla birlikte gümrük kapılarından geri çevrilen diğer narenciye ürünlerinin kamu tarafından satın alınarak okullara, yurtlara, askeri kurumlara, ihtiyaç sahiplerine dağıtılabileceğini, belediyelerin girişimleriyle vatandaşa daha kolay ulaştırılabileceğini belirten Tümer, tüm bu önlemler dışında Türkiye’nin ürettiği ürünlerin üçte birini ihraç ettiği Rusya’dan başka yeni pazar arayışlarına girmesinin önemine dikkati çekti.

Tümer, “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ve ürün bazında kredi kullanan üretici borçların faizsiz ertelenmesi ve uygun ödeme koşullarının çiftçiyi biraz olsun rahatlatacağına inanıyoruz. Üreticinin yanı sıra ihracatçıların kullandığı kredilerde de kolaylık sağlanmalı. Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) yaş sebze-meyve ihracatçısına ödenen miktarın zaman geçirilmeden peşin olarak gerçekleşmesi de ihracatçı ve üretici açısından önemlidir. Üretici ve ihracatçının mağduriyetinin artmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.” diye konuştu.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar