Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi "Narenciye için yeni pazarlar bulunmalı"

"Narenciye için yeni pazarlar bulunmalı"

​Rusya krizi nedeniyle Çukurovalı narenciye üreticisinin tedirgin olduğuna dikkat çeken Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, narenciye için yeni pazarlar bulunması gerektiğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2015 Perşembe 15:44

Rusya ile yaşanan siyasi ve sonrasında gelişen ekonomik kriz nedeniyle Çukurovalı üreticinin haklı olarak büyük tedirginlik yaşadığını belirten Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, narenciye için yeni pazarlar bulunması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın girişine izin vermeyeceği yaş sebze ve meyve ürünleri nedeniyle üreticilerin ve ihracatçıların kara kara düşünmeye başladığını kaydeden Tümer, Rusya’ya gerçekleşen yıllık 500 milyon dolarlık narenciye ihracatının büyük bölümünün Çukurova Bölgesi’nden karşılandığını, krizin sona ermemesi durumunda çiftçi ve ihracatçının ekonomik çıkmaza sürükleneceğini vurguladı.

“Narenciye ürünlerinin elde kalmaması için acil önlem alınmalı”

Çukurova Bölgesi’ndeki ihraç ürünü portakal ve greyfurdun Rusya tarafından alınmayacağının bildirildiğini dile getiren Tümer, “Çiftçimiz ve ihracatçımız mağdur edilmemeli. Narenciye ürünlerinin elde kalmaması için acil önlem alınmalı. Anılan ürünlerin yurt içinde tüketilebilmesi için girişimler bir an önce başlatılmalı” dedi.

“Yeni pazarlar bulunmalı”

Hasadı beklenen portakal ve greyfurtla birlikte gümrük kapılarından geri çevrilen diğer narenciye ürünlerinin kamu tarafından satın alınarak okullara, yurtlara, askeri kurumlara, ihtiyaç sahiplerine dağıtılabileceğini, belediyelerin girişimleriyle vatandaşa daha kolay ulaştırılabileceğini belirten Tümer, tüm bu önlemler dışında Türkiye’nin ürettiği ürünlerin üçte birini ihraç ettiği Rusya’dan başka yeni pazar arayışlarına girmesinin önemine dikkati çekti.

Tümer, “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ve ürün bazında kredi kullanan üretici borçların faizsiz ertelenmesi ve uygun ödeme koşullarının çiftçiyi biraz olsun rahatlatacağına inanıyoruz. Üreticinin yanı sıra ihracatçıların kullandığı kredilerde de kolaylık sağlanmalı. Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) yaş sebze-meyve ihracatçısına ödenen miktarın zaman geçirilmeden peşin olarak gerçekleşmesi de ihracatçı ve üretici açısından önemlidir. Üretici ve ihracatçının mağduriyetinin artmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.” diye konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com