Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Namaz, insan ruhunun günlük gıdasıdır"

"Namaz, insan ruhunun günlük gıdasıdır"

Adana İl Müftülüğünce düzenlenen "Namaz" konulu panelde, namaz ibadetinin inanan insanların günlük gıdası olduğu vurgulandı.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2015 Cumartesi 13:52

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Adana İl Müftülüğünce “Namaz” konulu bir panel düzenlendi. Namazın ruhun bir ihtiyacı olduğu vurgulanan programda; ailede namaz bilinci ve namazla diriliş anlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Belgin Konarılı ve İstanbul Güngören Müftülüğü Uzman Vaizi Nimet Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Adana İl Müftüsü Arif Göce yaptı.

“Bedenin ihtiyaçları olduğu gibi ruhun da ihtiyaçları vardır”

Müftü Gökce’nin açılış konuşmasının ardından söz alan Başkanlık Müşaviri Belgin Konarılı, “Ailede Namaz Bilinci" konusunu anlattı. Namazın; Allah’a olan saygı ve sevginin sürekli ve düzenli bir ifadesi olduğunu ifade eden Konarılı, “Allah'ın sonsuz güç ve kudreti, kâinata koyduğu harika uyum ve nizamı, insana lütfettiği sayısız nimetler, akıl sahibi insanları O’na karşı derin bir övgü, saygı, sevgi ve şükre yöneltir. İnsanın buna ihtiyacı vardır. Çünkü insan diğer canlılardan farklı olarak akıl, duygu, düşünce ve ruh sahibi olarak yaratılmıştır. Bedenin ihtiyaçları olduğu gibi ruhun da ihtiyaçları vardır.”dedi.

“Namaz, kul ile Rabbi arasındaki bağı güçlendirir”

“Namaz, insan ruhunun günlük gıdasıdır” diyen Konarılı, “Namazdan uzak kalmak, ruhu açlığa mahkûm etmek demektir. Her an Yüce Allah’ın sayısız nimet ve ihsanlarına kavuştuğunun bilinciyle yaşayan ve her an O’nun rahmetini üzerinde hisseden bir kul, o lütuf, ihsan ve rahmetin kaynağı ile bağını canlı tutmak ister. Namaz, kul ile rabbi arasındaki bağın güçlenmesine büyük katkı sağlar.” diye konuştu.

“Kişinin Rabbi’ne en çok yakın olduğu zaman namaz anıdır”

Uzman Vaiz Nimet Yılmaz ise “Namazla Diriliş” konulu konuşmasında “Namazınkişinin Rabbi ile olan diyalogu olduğunu söyledi. Namazın ferdi noktadan kaldırıp cemiyetin can damarı haline getirmek gerektiğini belirten Yılmaz,“Peygamberlerimizin hayatlarının her birinde namaz olgusu vardır ve namaza devam emri vardır.Kişinin Rabbine en çok yakın olduğu zaman ise namazdır. Elbette geçimliliğimiz için çalışacağız, elbette geçimliliğimiz için harcamada bulunacağız ancak hiçbir şey bizi namazdan ve diğer ibadetleri yerine getirmekten alıkoymamalıdır. İşte kendimiz için ve çocuklarımız için gerçek huzuru böyle edineceğiz.”diyerek maddi mutlulukların manevi mutluluklarla birleşmediğinde kişiye gerçek huzuru kazandıramayacağını söyledi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com