Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Namaz Gönüllüleri'nden Merinos'a Boykot Çağrısı

Namaz Gönüllüleri'nden Merinos'a Boykot Çağrısı

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2010 Cuma 10:06
Namaz Gönüllüleri'nden Merinos'a Boykot Çağrısı

Namaz Gönüllüleri’nden Merinos’a Boykot Çağrısı

Merinos Halı’nın sahibi İbrahim Erdemoğlu’nun, fabrikasındaki 2 bin işçiye, vakit namazları bir yana, Cuma namazı için bile izin vermemesine, Namaz Gönüllüleri Platformu’ndan sert tepki geldi. Gaziantepte 2 bin işçinin çalıştığı Merinosta fabrika sahibi İbrahim Erdemoğlunun vakit namazları bir yana Cuma namazları için dahi işçilere izin vermemesi büyük tepkiye sebep oldu. İslamın beş şartından biri olan ve Peygamber Efendimiz (SAV)in Gözümün nuru diye nitelediği namaz ibadetine yönelik engellemeyi sert bir dille eleştiren Namaz Gönüllüleri Platformu Sözcüsü Abdullah Yıldız, Müslümanları Merinosu ambargoya davet etti. Yıldız, işçilere namaz kılmayı yasaklayan Merinos Halı sahibi İbrahim Erdemoğlunu uyararak, İnancımıza saygı göstermeyenin evimizde yeri yok dedi.

Merinos Halının sahibi İbrahim Erdemoğlunun, fabrikasındaki 2 bin işçiye, vakit namazları bir yana, Cuma namazı için bile izin vermemesine, Namaz Gönüllüleri Platformundan sert tepki geldi.

1 milyon 50 bin metrekare üzerinde 240 bin metrekare kapalı alana sahip olan fabrikada çalışan, yaklaşık 2 bin kişinin namaz kılmasına yasak getirilmesine tepki gösteren Namaz Gönüllüleri Platformu, vatandaşları bu marka halıları protesto etmeye davet etti.

Namaz Gönüllüleri Platformu adına açıklama yapan Abdullah Yıldız, Ahmet Bulut ve Cemil Tokpınar; Halkının yüzde  99u Müslüman olan ve yüzde 65i Cuma namazı kılan Türkiyede inanç özgürlüğü ile bağdaşmayan böylesi yasakçı bir uygulamanın büyük çelişki olduğunu, Merinos Halı sahibi Erdemoğlunun açıklamasının da bir talihsizlik olduğunu söylediler.

İBADET HAKKI EN TABİİ HAKTIR

Merinos Halı fabrikasında çalışan işçilerin, iş saatleri dışında, öğlen paydosunda dahi namaz kılmalarından rahatsız olan yöneticilerden Şahin Borlunun Çalışmak en güzel ibadettir açıklamasının bir yanıltmaca olduğunu, İbrahim Erdemoğlunun İbadetler kesinlikle işletme dışında olur; işletme bir ibadethane değildir şeklindeki açıklamasının da kötü niyet içerdiğini kaydeden Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, her çalışanın iş saatlerinde tuvalete gitme, su içme, çay içme gibi bedeni ihtiyaçlarını karşılamaları nasıl ki işlerini aksatmıyorsa, namaz için ayıracakları beş-on dakikanın da üretimi engellemeyeceğini ve bu gibi manevi ihtiyaçların da tıpkı bedeni ihtiyaçlar kadar vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Çalışma hayatının insanın her türlü ihtiyacına göre düzenlenmesi gerektiğini belirten Yıldız; çalışanın manevi ve moral dünyasında sıkıntı yaşamasının tam tersine üretimi olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladı.

Namaz Gönüllüleri Platformu kurucularından Cemil Tokpınar ve Ahmet Bulut da, yaptıkları açıklamada; namaz kılan işçilerin işlerinde daha özenli ve dikkatli olduklarını, hakka ve hukuka herkesten çok riayet ettiklerini hatırlatarak, namazın üretime engelmiş gibi gösterilmesine tepki gösterdiler.

Özellikle Erdemoğlunun Cuma namazına bile izin vermem ifadesinin inanç ve ibadet özgürlüğüyle bağdaşmadığını hatırlatan Tokpınar ve Bulut, üstelik, Diyanet İşleri Başkanlığının, Cuma namazı saatlerini düşünerek, Cuma ezanının büyük şehirlerde saat 12.10da okunması uygulaması başlattığına dikkat çektiler. Tokpınar ve Bulut, buna rağmen Merinos yönetiminin bu yasaklamasının akla ziyan bir uygulama olduğunu söylediler.

MERİNOSU AMBARGO EDECEĞİZ

İşçilere namaz kılmayı yasaklayan Merinos Halı sahibi İbrahim Erdemoğlunu uyaran Namaz Gönüllüleri Platformu Sözcüsü Abdullah Yıldız, İnancımıza saygı göstermeyenin evimizde yeri yok diyerek Merinos marka halıları protesto edeceklerini söyledi. Yıldız, halkımızın yüzde 65inden fazlasının Cuma namazı kıldığına dikkat çekerek; namaza duyarlı halkımızı Merinos halılarını protesto etmeye ve tüketici haklarını kullanarak ürünleri konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Yıldız, namaz kılmayı yasaklayan bir firmanın ürünlerini almamanın da her tüketicinin tabii hakkı olduğunu ifade etti.

KEMAL GÜMÜŞ / YENİ AKİT

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa Valiliğinden flaş karar: kullanımı yasaklandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com