Advert
Advert
Advert

Naci Ağbal, Taşeronla ilgili sunum yaptı! 1 kasımdan sonra işe giren ne olacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ak Parti’nin haftalık grup toplantısının basına kapalı bölümünde grubuna yaptığı sunum ile taşeron işçilerin özel statülü sözleşme ile kamuya alınmasına yönelik düzenlemenin önemli bazı detaylarını paylaştı. Bakan Ağbal, 1 kasım sonrası için işe giren taşeron işçiler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Naci Ağbal, Devlet ‘taşeron’ tazminatı ödeyip edemeyeceği konusunda da açıklık getirdi.

Naci Ağbal, Taşeronla ilgili sunum yaptı! 1 kasımdan sonra işe giren ne olacak?
Naci Ağbal, Taşeronla ilgili sunum yaptı! 1 kasımdan sonra işe giren ne olacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal,  Ak Parti’nin haftalık grup toplantısının basına kapalı bölümünde grubuna yaptığı sunum ile taşeron işçilerin özel statülü sözleşme ile kamuya alınmasına yönelik düzenlemenin önemli bazı detaylarını paylaştı. Bakan Ağbal, 1 kasım sonrası için işe giren taşeron işçiler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Buna göre, kamuya geçişte söz konusu personelin çalışmasına dayanak teşkil eden ihaleler öngörülecek geçiş sürecinin sonunda feshedilecek. Firmalarının fesih dolayısıyla uğrayacakları zararın bir kısmı ise tazmin edilecek.
Ak Parti’nin haftalık grup toplantısının basına kapalı bölümünde Ağbal, taşeron düzenlemesiyle ilgili sunum yaptı. Buna göre düzenleme, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet sunumu yapan taşeron firmalara kamu kapısını kapatırken, kamuya geçişte ilgili ihaleler öngörülen geçiş sürecinin sonunda feshedilecek.
Bunun hükümete, “tazmin” faturası olacak. Fesih dolayısıyla uğranılacak zarar tazmin edilecek. Ödenecek tazminat tutarının, ihale sözleşme bedelinin gerçekleştirilen kısmıyla sözleşme bedelinin yüzde 80’i arasındaki farkın yüzde 5’i kadarı olması bekleniyor.
Kişisel şartları taşımadığı için kamuya geçiş yapamayacak personelin, sözleşmenin sona erdiği tarihten sonra hakları ödenmek suretiyle işlerine son verilecek.
Kamuya geçiş yapan personele yer değiştirme imkânı verilmeyecek, herhangi bir sebeple boşalan pozisyonlar da otomatik olarak iptal edilecek. Düzenleme kapsamında yer alan kamu idarelerinde personel çalıştırılmasına dayalı yeni hizmet alımları yapılmayacak, taşeron işçi çalıştırılmasına imkân tanıyan mevzuat hükümleri de yürürlükten kaldırılacak.
TOPLU SÖZLEŞME HAKKI
Slaytlar üzerinden düzenlemeyi anlatan Ağbal, taşeron işçilerin hemen özel statüye geçemeyeceklerini, kurumlarına yapacakları başvurunun ardından yazılı ya da sözlü sınava tabi tutulacaklarını, başarılı olanların özel statüye geçeceklerini anlattı.
Toplantıda bu haktan yararlanmak için 1 Kasım 2015 itibarıyla kapsamdaki idarelerde çalışıyor olma şartına gruptan itirazlar geldi. Söz alan vekiller, “Halen çalışıyor olmak şartı yeterli sayılamaz mı?” şeklinde sorular yöneltti.
Ağbal ise hükümetin yapacağı düzenlemeden haberdar olduktan sonra taşeron firma sahiplerinin eş-dost-akrabayı işe alma olasılığına dikkat çekerek, 1 Kasım sonrası işe başlayanların kamuya alınmasına sıcak bakmadığı mesajını verdi. Ağbal, özel statüyle kamuya geçirilecek taşeron işçilerin memur sendikaları üzerinden toplu sözleşme hakkı olacağını söyledi. Milletvekillerinin konuya ilgisi ve yoğun soru yağmuru nedeniyle Ağbal’ın önümüzdeki hafta salı günü, daha net ve kapsamlı bilgilendirme yapmak üzere milletvekilleriyle genel merkezde yeniden bir araya gelmesi bekleniyor.
720 BİN KİŞİ YARARLANACAK
Haktan yararlanabilecek 720 bin 277 taşeron işçisinin 313 bin 980’i il özel idareleri ve belediyeler olmak üzere mahalli idarelerde, 366 bin 997’si ise merkezi kamu idaresi, KİT’ler ve üniversitelerde. Kamuda taşeron işçi rekoru bağlı işletmeler de dahil 155 bin 520 kişiyle sağlıkBakanlığı’nda.
KAYNAK: ŞEBNEM HOŞGÖR/ MİLLİYET

taşeron taşerona kıdem tezminatı naci ağbal maliye bakanı ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
karayollari     2016-07-24 ben karayollarinda ise basladim benim ne torpilim nede siyasi akrabam var ekmek icin çalısıyorum 1 kasımdan sonra işe girenleri unutmayin bizde bu vatan için nöbet tuttuk bizde kadro istiyoruz.
talat evin     2016-05-06 allah şahit olsun ku 1 kasım şartı dolayısı ile işime son verirseniz bir daha akp oy vermem suçumuz eve bir lokma ekmek mi eve götürmek yazık günah değilmi ne yapalım dilenelimi devlet baba açı bizlere bizi 1 kasım mağduru etmeyin herkese kucak açın 1 kasım dan sonra kaç kişi işe girmiş merak ediyorum sayı bilen varmı
kartal     2016-05-04 sayın bakan milleti kandırmayın yok efendim şirketler akrabalarını almış ta 1 kasımdan sonra işe giren vatandaşlar sizin vatandaşınız değil mi.seçimler de Ak Partiye oy vermiş biri olarak işe de bizleri Ak Parti yerleştirdi.1 Kasım şartı kaldırılmazsa bir daha Ak Partiye oy vermeyeceğim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir