Advert
Advert
Advert

'MÜYAP, sektörü idolojiye kurban ediyor'

MÜYAP ve başkanı Bülent Forta’yı müzik sektörünün önünü tıkamakla suçlayan Mustafa Demirci, sektörün kanayan yarasına el attı.

'MÜYAP, sektörü idolojiye kurban ediyor'
'MÜYAP, sektörü idolojiye kurban ediyor'

Müzikbir Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği 4. Olağan Genel Kurulu Akgün Hotel’de yapıtlı. Genel kurulda konuşan Müzikbir başkanı Dr. Mustafa Demirci, Müzik sektörünün müzmin problemlerine değindi.

 Aynı alanda faaliyet gösteren Müyap ve başkanı Bülent Forta’yı müzik sektörünün önünü tıkamakla suçlayan Demirci, Müyap yönetiminin yıllardır sektörü kendi sığ emellerine ve tekelcilik sendromuna feda ettiğine vurgu yaptı.

Sektörün en önemli probleminin “Ortak Lisanslama” olduğunu belirten Müzikbir başkanı, ideolojik ve tekelci yaklaşımları benimseyen diğer meslek birliklerinin de Müzikbir’i ısrarla bu oluşumun dışında tutmak istediklerinin altını çizdi. Müzikbir başkanı Dr. Mustafa Demirci Sektörün Müyap tarafından hızla tükenmeye mahkum edildiğini ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yıllardır birleştirici ve ortak hareket etme yönündeki çabalarını da bir şekilde boşa çıkarıldığını söyledi.

 5846 sayılı Fikrî ve Sınaî Haklar’a ilişkin yasada yapılması planlanan köklü değişikliklere de değinen Müzikbir başkanı, bu yasanın Müyap tarafından müzik sektöründe belli firmaların çıkarlarına peşkeş çekilmek istendiğini iddia etti.

 Altı yıldır tasarlanmaya çalışılan yasanın Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde Meclise bir türlü sevk edilememesinin sorumlusunun Müyap ve diğer alandaki bazı meslek birlikleri olduğuna dikkat çeken Müzikbir başkanı, sektörün bizzat Müyap ve ideolojik yapılanmayı esas alan meslek birlikleri tarafından erimeye terk edildiğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı bu duruma artık bir son vermeye çağıran Müzikbir Başkanı Dr. Mustafa Demirci, bu gidişle müzik sektörünün bizzat Müyap ve taşeronları eliyle yok edileceğini vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!