Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Mustazaf-Der'in Kapatılmasına Barodan Tepki

Mustazaf-Der'in Kapatılmasına Barodan Tepki

Mustazaf Der'in kapatılması nedeniyle basın açıklaması yapan Şanlıurfa Barosu, verilen kapatma kararıyla bireylerin örgütlenme özgürlüğünün bir kez daha ihlal edildiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2012 Cumartesi 13:39
Mustazaf-Der'in Kapatılmasına Barodan Tepki
Mustazaf Der'in kapatılması nedeniyle Şanlıurfa Barosu tarafından yapılan açıklamada, AİHM Türkiye'de yargı kararlarıyla kapatılan partilerle ilgili olarak önüne gelen davalarda, Refah Partisi davası dışındaki tüm davalarda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin edilmiş olduğuna karar verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "İfade ve örgütlenme özgürlüğü alanının daha da genişletilmeye çalışıldığı bir dünyada 5253 sayılı Dernekler Kanununa tabi olarak kurulmuş, kuruluşundan bu yana hiçbir şiddet eylemine bulaşmamış, kendisine yönelik olarak girişilen eylemlerde bile şiddete bulaşmayacaklarını deklere etmiş olan ve kamuoyunda, özellikle de Diyarbakır'da tertiplediği kitlesel mevlüt kutlamalarıyla yankı bulan Mustazaf-Der'i kapatma kararının Yargıtay denetiminden geçerek kesinleşmesi nedeniyle bireylerin örgütlenme özgürlüğü hakkı bir kez daha ihlal edildiği" belirtildi.

Türkiye'de yargının, sivil ve siyasal alanı genişletici, sosyal barışı sağlayıcı kararlar yerine, hukuksal normları oldukça dar yorumlayarak özgürlükler konusunda sınıfta kalacak kararlara imza atmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, "Normatif düşünme modlarına sahip olan yargıçların toplumu şiddet sarmalına sürükleyecek kararlar yerine günün koşullarını kavrayacak, toplumsal sorun ve beklentilere cevap verecek içtihatlar üretmesi gerekir. Fakat ne yazık ki DGM'leri aratacak bu kararla örgütlenme özgürlüğü konusunda statükonun çizdiği sınırlar dışında farklı bir düşünme biçiminin istenmediği, örgütlü topluma karşı reaksiyoner yargısal tutumların ve tarihsel hafızanın korunduğu görülmüştür" denildi.

Açıklamada son olarak, Mustazaf-Der'i kapatma kararının, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, toplumsal barışa hizmet etmediği ve örgütlenme özgürlüğünü açıkça ihlal olduğu belirtildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com