Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Muş'ta misafir anne uygulaması

Muş'ta misafir anne uygulaması

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü Misafir Anne Uygulaması'nın daha sağlıklı elverişli koşullarda devam etmesi için tüm kurumların ve halkın konu ile ilgili olarak bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2014 Salı 16:31
Muş'ta misafir anne uygulaması

 Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla 2008 yılında başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, "Bu uygulama kapsamında olumsuz iklim ve ulaşım şartlarının ulaşımı imkânsız hale getirebildiği bölgelerdeki gebelerle, sosyal sebeplerle doğum esnasında sağlık kurumuna erişiminde problem olabilecek gebelerin tespit edilerek; planlanan merkezlere nakledilmesi, konaklatılması, hastane şartlarında doğumlarının gerçekleştirilmesi, doğum sonrası anne ve bebeğin sağlık durumunun uygun hale getirildikten sonra tekrar evlerine götürülmesi sağlanmaktadır.”dedi.

Uygulama kapsamında daha elverişli koşullara davet edilen ancak çeşitli sebeplerle (evdeki diğer çocuklarına bakacak kimsenin olmayışı vb. gibi) konaklamayı kabul etmeyen anne adaylarının aile hekimleri tarafından takiplerinin yapılmaya devam edildiğini ifade eden Dr. Türkoğlu;  “Bu gebelerimizin hava ve ulaşım şartlarından dolayı evde doğum yapmak zorunda kalmamaları için, her türlü iletişim bilgileri alınıyor. Bakanlığımızın ambulans, kar paletli ambulans, snowtrak ve helikopter ambulans dahil tüm imkanları kullanarak planlanan merkezlerde doğum yapmaları sağlanmaktadır'' ifadelerini kullandı.


Türoğlu; "Programın yaygınlaştırılması ve daha etkin yürütülebilmesi için Halk Sağlığı Müdürlüklerince; “Misafir Anne Uygulaması” hakkında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi, uygulamaya katılım ve desteklerinin sağlanmasını istiyoruz'' ifadelerine yer verdi. (M. Şirin Çağlayan-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com