Advert
Advert
Advert

Muş'ta misafir anne uygulaması

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü Misafir Anne Uygulaması'nın daha sağlıklı elverişli koşullarda devam etmesi için tüm kurumların ve halkın konu ile ilgili olarak bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Muş'ta misafir anne uygulaması
Muş'ta misafir anne uygulaması

 Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla 2008 yılında başlatılan “Misafir Anne Uygulaması” devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Muş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, "Bu uygulama kapsamında olumsuz iklim ve ulaşım şartlarının ulaşımı imkânsız hale getirebildiği bölgelerdeki gebelerle, sosyal sebeplerle doğum esnasında sağlık kurumuna erişiminde problem olabilecek gebelerin tespit edilerek; planlanan merkezlere nakledilmesi, konaklatılması, hastane şartlarında doğumlarının gerçekleştirilmesi, doğum sonrası anne ve bebeğin sağlık durumunun uygun hale getirildikten sonra tekrar evlerine götürülmesi sağlanmaktadır.”dedi.

Uygulama kapsamında daha elverişli koşullara davet edilen ancak çeşitli sebeplerle (evdeki diğer çocuklarına bakacak kimsenin olmayışı vb. gibi) konaklamayı kabul etmeyen anne adaylarının aile hekimleri tarafından takiplerinin yapılmaya devam edildiğini ifade eden Dr. Türkoğlu;  “Bu gebelerimizin hava ve ulaşım şartlarından dolayı evde doğum yapmak zorunda kalmamaları için, her türlü iletişim bilgileri alınıyor. Bakanlığımızın ambulans, kar paletli ambulans, snowtrak ve helikopter ambulans dahil tüm imkanları kullanarak planlanan merkezlerde doğum yapmaları sağlanmaktadır'' ifadelerini kullandı.


Türoğlu; "Programın yaygınlaştırılması ve daha etkin yürütülebilmesi için Halk Sağlığı Müdürlüklerince; “Misafir Anne Uygulaması” hakkında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi, uygulamaya katılım ve desteklerinin sağlanmasını istiyoruz'' ifadelerine yer verdi. (M. Şirin Çağlayan-İLKHA)


Muş misafir anne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!