Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi MÜSİAD: Yerli otomobil fabrikası Mardin'de kurulsun

MÜSİAD: Yerli otomobil fabrikası Mardin'de kurulsun

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, Türkiye'nin ilk yerli otomobil fabrikasının Mardin'de kurulmasını talep etti.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2015 Perşembe 12:48
MÜSİAD: Yerli otomobil fabrikası Mardin'de kurulsun

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, dernek binasında basın açıklaması yaparak ilk yerli otomobil fabrikasının Mardin’de kurulmasını talep etti.

Mardin’de sanayi, tarım ürünlerine bağlı küçük ve orta ölçekli tesislerin bulunduğunu hatırlatan Kasap, bir veya iki adet büyük sanayii tesisinin de bulunduğunu, ancak sanayii sektörünün düşük düzeyde olduğunu aktardı.

“Mardin’in potansiyeli yüksel bir konumdadır”

Mardin’de işsizliğin çok yüksek seviyelerde, Türkiye ortalamasının 2 katından daha fazla olduğuna işaret eden Kasap, buna rağmen Mardin’in potansiyelinin yüksek bir konumda olduğunu belirtti. Kasap, “İki ülkeye sınır komşuluğu, Ortadoğu ya açılan kapı ve Mersin Limanına 600 km. uzaklıkta olması avantajdır. Mersin-Habur arasında yapılacak olan YHT ile nakliye sorunu büyük ölçüde çözülecektir.” diye konuştu.

“Medeniyetler şehrine medeniyet markalı otomobil yakışır”

Mardin 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde doluluk oranının yüksek seviyede olduğunu kaydeden Kasap, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı projesinin ise ilgili bakanlığa teslim edildiğini açıkladı. Kasap, “Toplam alan 1040 dönüm ve imarlı hali 630 dönüm olan 2. OSB’de ilk yerli otomobil fabrikası kurulabilir. Tertemiz, daha 1 karış alanı hiçbir firmaya tahsis edilmemiş bir OSB. Medeniyetler şehrine medeniyet markalı otomobil yakışır. Sanayii, Lojistik, işsizlik, istikrar ve güven anlamında bölgemize çok katkı sağlayacaktır.” dedi.

“Terör sanayii değil yerli otomobil sanayisinde Mardin olsun”

MÜSİAD İl Başkanı Kasap sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkede hükümet olmadığı bir dönemde bunu dile getirmek istemedik, ancak seçimler bitti istikrar ışıkları göründü, artık bu konuyu dile getirme zamanı. Yerli Otomobil tesisi için birkaç ilimiz talepte bulundu, birkaç ilde sırada ya da hazırlık yaptıklarını biliyoruz. Bu illerin çoğu Marmara ve batı illerimizdir. Eğer doğu ya destek çıkılması isteniyorsa sözün icraata dönüşmesi gerekir. Ancak Tarihi geçmişiyle, Turizmiyle, Stratejik konumuyla ve Cumhuriyet tarihinde Ak Parti hükümetleri dönemi hariç 2. planda bırakılan bölgemiz ve ilimize devletin bize geçmişten olan bir borcu olarak bu fabrikayı Güneydoğu’ya ve ilimize yapılmasını istiyor ve hak ediyoruz. Finans Kenti İstanbul, Otomobil Sanayii Bursa, Uçak Sanayii Eskişehir, Turizm Sektörü Antalya, terör sanayii değil yerli otomobil sanayisinde Mardin olsun. Mardin kamuoyunun, siyasilerin, yerel yönetimlerin, ticaret odalarının, STK’ların, basının, yetkililerinin ve tüm halkın bu talebi desteklemelerini istiyorum.” (M. Salih Keskin – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com